AramaArama
Gıda Hattı

Japonya Başbakanı “Halkın sağlığından önemli değil” dedi. Olimpiyatlar yapılacak mı?

1 Haziran 2021, 17:35
Paylaş
Japonya Başbakanı “Halkın sağlığından önemli değil” dedi. Olimpiyatlar yapılacak mı?

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nın halkın sağlığından daha önemli olmadığını belirten Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, “İnsanların sağlığını ve hayatını korumak benim görevim. Önceliği olimpiyat oyunlarına vermeyeceğim” dedi. Ancak Suga, “Tokyo Olimpiyatları’nın insanlığın koronavirüs karşısındaki zaferinin bir kanıtı olacağı” şeklindeki görüşünün değişmediğini de kaydetti.

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, Covid-19 salgını nedeniyle iptali talep edilen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na yönelik eleştirilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Tokyo Olimpiyatları, koronavirüs karşısında insanlığın zaferinin kanıtı olacak”

Meclis’te konuşan Suga, oyunların sporcu ve yetkililere virüs bulaşmasını önleyecek kapsamlı önlemler çerçevesinde gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

Buna rağmen Japon halkının hayatının Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'ndan önce geldiğini vurgulayan Suga, "İnsanların sağlığını ve hayatını korumak benim görevim. Önceliği olimpiyat oyunlarına vermeyeceğim" sözleriyle, halk sağlığının yeterince önemsenmediğine yönelik eleştirilere noktayı koydu.

Daha önce dile getirdiği "Tokyo Olimpiyatları'nın insanlığın korona virüs karşısındaki zaferinin bir kanıtı olacağı" şeklindeki görüşünü yineleyen Suga, "Görüşüm değişmedi" ifadelerini kullandı.

2020 yılında salgın engeline takılmıştı

2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları sporcular, ulusal olimpiyat komiteleri ve dünya kamuoyunun Covid-19 salgını nedeniyle dile getirdiği endişelerin ardından bu yıla ertelenmiş, olimpiyat oyunlarının 23 Temmuz - 8 Ağustos 2021, paralimpik oyunlarının ise 24 Ağustos - 5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklanmıştı.

Salgın nedeniyle sınırlarını yabancı uyruklu ziyaretçilere kapatan Japonya'nın dev organizasyona deniz aşırı izleyici kabul etmeyeceği açıklansa da, ülkeye gelecek binlerce yabancı sporcu ve teknik personelin yeni virüs mutasyonlarının oluşumuna zemin hazırlayabileceği endişesi dile getirilmişti.

Japonya'daki sağlık meslek örgütleri başta olmak üzere bazı kesimler, organizasyonun iptal edilmesi çağrısında bulunurken, Japonya hükümeti ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) oyunların salgın tedbirleri çevresinde güvenle hayata geçirileceğini vurgulamıştı.

Japonya'da Covid-19 vakalarının toplam sayısı bugün itibariyle 750 bin 98'e yükselirken, ölü sayısı da 13 bin 174'e ulaştı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.