Gıda Hattı

Japon uzmanlardan Omicron için korkutan açıklama!

9 Aralık 2021, 12:25
Paylaş
Japon uzmanlardan Omicron için korkutan açıklama!

Japonya’da Sağlık Bakanlığına danışmanlık yapan kurul, Covid-19’un Omicron varyantının diğer mutasyonlardan daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu açıklarken, Pfizer-BioNTech’den aşının 3’üncü dozunun Omicron’a karşı etkili olduğu açıklaması geldi.

ABD'li ilaç şirketi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, Covid-19’a karşı geliştirilen aşının 3'üncü dozunun, Omicron mutasyonuna karşı yüksek etki gösterdiği ifade edildi. Açıklamada, yapılan laboratuvar testlerine göre Pfizer-BioNTech aşısının 3’üncü dozunun nötralize edici antikorları 25 kat artırdığı belirtildi.

ABD’li ve Alman firma ayrıca, ihtiyaç duyulması halinde 2022 Mart’a kadar Omicron varyantına karşı yeni bir aşı üretebileceklerini duyurdu.

Güney Afrika'daki Afrika Sağlık Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayınlanan raporda, 2 doz Pfizer-BioNTech aşısının Omicron'a karşı etkisinin düşük olduğu, üçüncü dozun virüsü yenmeye yardımcı olabileceği bildirilmişti.

BioNTech

Japon uzmanlara göre Omicron, diğer mutasyonlardan “daha bulaşıcı ve tehlikeli”

Japonya’da Sağlık Bakanlığına danışmanlık yapan kurul, yeni bir mutasyon olarak ortaya çıkan Omicron varyantının diğerlerinden daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu açıkladı.

Kurula başkanlık eden Japonya Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Takaji Wakita, "Omicron vakaları, Güney Afrika'daki delta mutasyonu enfeksiyonlarının yayılışını geride bırakacak şekilde arttı. Omicron mutasyonu, bağışıklık sistemini gizlice bertaraf etme yeteneğine sahip olabilir” ifadelerini kullandı.

Delta mutasyonundan 4.2 kat daha tehlikeli

Kyoto Üniversitesi Profesörü Hiroshi Nishiura ve diğer uzmanlar ise Afrika ülkelerinde Omicron salgınının başladığı ilk evrede, virüsün üreme kat sayısının Delta mutasyonundan 4.2 kat daha fazla olduğunun tespit edildiğini açıkladı. Covid-19 vakalarında artış yaşandığına dikkat çeken kurul üyeleri, maske, sosyal mesafe ve aşılama gibi enfeksiyon kontrol önlemlerinin kapsamlı bir şekilde uygulanması çağrısında bulundu.

Toplam vaka sayısının 1 milyon 728 bin 616'ya ulaştığı, 18 bin 382 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği Japonya’da şimdiye kadar 4 Omicron mutasyonu vakası doğrulandı.

Omicron mutasyonu Küba’ya da sıçradı!

Küba'da Omicron mutasyonunun ilk kez, Mozambik'ten ülkeye dönen bir sağlık çalışanında tespit edildiği açıklandı. Devlet haber ajansı ACN'de yer alan habere göre, Mozambik’ten dönen bir sağlık çalışanının korona virüs testi pozitif çıktı. Söz konusu sağlık çalışanının Omicron mutasyonu ile enfekte olduğu, böylece ilk Omicron vakasının tespit edildiği belirtildi. Sağlık çalışanının temas kurduğu 18 kişinin testlerinin ise negatif sonuçlandığı aktarıldı.

Karayip ülkesi Küba’da bugüne kadar toplam 963 bin 347 koronavirüs vakası tespit edilirken, 8 bin 311 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 11,5 milyon nüfuslu ülkede tamamen aşılananların oranı yüzde 82 olarak kaydedildi.

Omicron, Kuveyt’te de tespit edildi

Ülkede ilk Omicron mutasyonunun tespit edildiğini bildiren Kuveyt Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Abdullah Al-Sanad, söz konusu kişinin bir Afrika ülkesinden gelen yolcu olduğunu söyledi. Yolcunun daha önce iki doz Covid-19 aşısı yaptırdığını belirten Al-Sanad, şu anda karantina altında olduğunu ifade etti. Al-Sanad, gerekli önlemlerin alındığını belirtirken, çalışmaların mevcut aşıların yeni mutasyona karşı etkili olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Kuveyt'te salgında toplam 413 bin 555 vaka tespit edilirken, 2 bin 465 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 4 milyon 300 bin nüfuslu ülkede korona virüse karşı iki doz aşı yaptıranların oranı ise yüzde 74,1 olarak kaydedildi.

İngiltere'de Omicron mutasyonuna karşı B Planı

Hızla artan Covid-19'un Omicron mutasyonu gündemiyle Başbakanlık Ofisinde basın toplantısı düzenleyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hükümetin bu kış Covid-19 ile başa çıkmak için B Planı’nı yürürlüğe koyma kararı aldığını açıkladı.

Daha ağır kısıtlamalar içeren B Planı'na göre Pazartesi gününden itibaren insanlar yeniden evden çalışmaya teşvik edilecek. Cuma gününden itibaren ise tiyatrolar ve sinemalar da dahil olmak üzere halka açık kapalı mekanlarda maske takılması zorunlu olacak.

Ayrıca gece kulüpleri ve kalabalık mekanlara girişlerde aşı pasaportu uygulaması yürürlüğe girecek.

Omicron vaka sayısı 568'e yükseldi

Birleşik Krallık genelinde 131 Omicron vakasının daha tespit edilmesi ile toplam Omicron vaka sayısının 568'e yükseldiğini aktaran Johnson, vaka sayılarının daha fazla artabileceği konusunda uyardı. Johnson, Güney Afrika'da Omicron nedeniyle hastaneye yatışların 1 haftada yaklaşık olarak ikiye katlandığını, bunun İngiltere'deki hastaneye yatışlarda ve ölümlerde de büyük bir artışa yol açabileceğini belirtti.

Johnson, virüsün yayılmasını önlemek için "herkesin yapabileceği en büyük önlemin aşı olmak" olduğunu vurgularken, insanlara sağlık yetkilileri tarafından davet edilir edilmez destekleyici aşı dozlarını almaları gerektiğini söyledi.

Johnson'ın danışmanı istifa etti

Bu arada İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın danışmanlarından Allegra Stratton, geçtiğimiz yıl yasak olmasına rağmen Başbakanlık'ta düzenlenen Noel partisiyle ilgili şaka yaptığı anların yer aldığı videonun ortaya çıkmasının ardından istifa etti.

İngiltere basınına sızan görüntülerde Stratton'un, Covid-19 kısıtlamaları hakkında şaka yaptığı ve danışmanların "peynir ve şarap" eşliğinde Noel partisine katıldığını söylediği görülüyordu. Yaptığı şaka için "çok üzgün olduğunu" belirten Stratton, “İngiliz halkı Covid-19'a karşı savaşta çok büyük fedakarlıklar yaptı. Basına sızan videodaki yorumlarımın dikkati başka yöne çekmesinden korkuyorum. Söylediklerim, insanların uymak için her şeyi yaptıkları kuralları hafife alıyor gibi görünüyor ancak amacım asla bu değildi. İnsanların hissettiği öfke ve hayal kırıklığını anlıyorum. Hayatım boyunca kullandığım bu sözler için pişmanlık duyacağım. Sevdiklerini kaybeden, kendini herkesten izole eden ve işleriyle mücadele eden hepinizden özür diliyorum ve bu nedenle istifamı sundum" dedi.

Johnson da özür dilemişti

Videonun ortaya çıkmasından sonra Başbakan Johnson, özür dileyerek kuralları ihlal eden herkese disiplin cezası uygulanacağını söyledi. Downing Street'teki Başbakanlık Ofisinde "her zaman" Covid-19 kurallarına uyulduğunu söyleyen Johnson, bir partinin yapılıp yapılmadığıyla ilgili açıklamada bulunmadı.

Skandala yol açan yılbaşı partisinin gerçekleştirildiği tarihlerde hükümet, yılbaşı partisi yapılmaması ve gerekli olmadıkça iki veya daha fazla kişinin kapalı alanda durmasını yasaklamıştı.

Norveç’te hükümet yeni önlemleri devreye soktu

Norveç’te Covid-19 salgınında, son 24 saatte 5 bin 138 vaka tespit edilmesiyle kırılan günlük vaka sayısındaki rekorun ardından hükümet, yeni tedbirleri hayata geçirdi.

Buna göre, sosyal mesafe kurallarının uygulanamadığı market, toplu taşıma araçları, alışveriş merkezi gibi kapalı mekanlarda, maske takmak zorunlu hale geldi. Ayrıca yurttaşların 1 metre mesafe kuralına uymaları da zorunlu kılındı. Ev ziyaretleri ve spor etkinlikleri gibi halka açık etkinliklerde kısıtlama kapsamına alındı. Bar, restoran ve alkol servisi yapılan mekanların, gece yarısından sonra alkol servisi yapması yasaklandı ve masa servisleri de zorunlu hale getirildi. Oslo’da hükümet, mümkün olan her iş yerinde, evden çalışmanın artırılması için ulusal bir tavsiyede de bulunmuştu.

Covid-19 nedeniyle yeni tedbirler alan ve etkinliklere, barlara, restoranlara, gece kulüplerine ve marketlere kişi sınırlaması getiren hükümet, iş camiası tarafından eleştirildi.

Salgından bu yana Norveç’te toplam 295 bin Covid-19 vakası tespit edilirken, bin 100’e yakın kişi de hayatını kaybetti. Ülkede nüfusun yüzde 71,7’sinin Covid-19’a karşı aşılandığı biliniyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.