Gıda Hattı

Japon bilim insanlarından düşünebilen robot icadı

27 Ekim 2021, 21:50
Paylaş
Japon bilim insanlarından düşünebilen robot icadı
Japon bilim insanları tarafından önemli bir ilk yaşandı. Duvarların ve engellerin etrafından dolaşabilen beyin benzerine sahip olan dünyanın ilk ürünü olan düşünen robotu ürettiler.

Beyin laboratuvar ortamında büyütüldü ve nöronlara sahip olan robottaki hücreler elektrikle uyarlandı. Makine küçük bir labirent de başarılı bir şekilde gezindi ve araştırmalar fiziksel rezervuar hesaplama adı verilen bir teknikle robotun beyin dalgalarını olmasını sağlayacak ve engelleri aşmasını kolaylaştıran bir yöntem oluşturduğunu söylediler.

Japon bilim insanlarından düşünebilen robot icadı
Japon bilim insanlarından düşünebilen robot icadı

TRT Haber'in yayınlamış olduğu ve İndependen’ta dayandırdığı haberde Profesör Doktor Kazo Hirokazu Takahashi bu sinir hücreleri ya da nöronlar bir beyinden alınan canlı hücrelerden büyütülerek bilgisayarların tutarlı sinyalleri oluşturması için fiziksel bir rezervuar görevi gördüler. Bununla beraber ilk düşünen robotta beyin hücrelerinden esinlenilen bir kullanım mevcut beyin hücrelerinden gelen sinyaller labirentli hareket ederken çevresel bilgileri ileti ve aynı zamanda yapay zekaya sahip olan robot algoritmasıyla onu yanlış yönettiğinde nöronlar tarafından uyarı aldı.

Dairesel hareket edebilen robotun geliştirilerek insan beyni taklit eden bir süper bilgisayarın geliştirilmesine katkı sunacağını açıkladı. Dairesel robot ortalama bir insan avucuna sığacak büyüklükte.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.