Gıda Hattı

James Prescott Joule kimdir? James Prescott Joule hayatı

11 Ekim 2021, 14:28
Paylaş
James Prescott Joule kimdir? James Prescott Joule hayatı
James Prescott Joule kimdir? Isı ile iş arasında bağlantı olduğunu bulan fizikçi James Prescott Joule hayatı ve hakkında merak edilenleri sizler için hazırladık. James Prescott Joule biyografi çalışmasını ölüm yıldönümünde sizlere sunuyoruz.

James Prescott Joule  kimdir? Fizik kanunları ve ısının mekanik iş ile ilgsini bulan Joule hayatı merak ediliyor.

James Prescott Joule  biyografi

doğum; 24 Aralık 1818, Manchester

ölüm; 11 Ekim 1889

mesleği; İngiliz fizikçi.

Isının mekanik iş ile olan ilişkisini keşfetti. Bu keşif, enerjinin korunumu teorisine ve oradan da termodinamiğin birinci kanunu'nun eldesini sağladı. SI sistemindeki iş birimi joule, onun adına ithafen verilmiştir. Lord Kelvin ile mutlak sıcaklık skalasını geliştirmiştir. Bir direnç üzerinden geçen elektrik akımının ısı yaydığını bulmuştur (Joule yasası).

James Prescott Joule kimdir?
James Prescott Joule

Başarılar

Joule, Sale'de evinde öldü ve oradaki Brooklands mezarlığına gömüldü . Mezar taşında "772.55" sayısı yazılıdır, ısının mekanik eşdeğerinin 1878'deki klimakterik ölçümünde , bir pound suyun sıcaklığını yükseltmek için deniz seviyesinde bu ayak poundluk işin harcanması gerektiğini bulmuştur. itibaren60 °F ila61 °F . Yuhanna İncili'nden de bir alıntı vardır : "Beni gönderenin işini, gündüzken çalışmalıyım; gece gelir, kimse çalışamazken" Wetherspoon'ın pub içinde Sale, Ölümünün kasaba adlı "JP Joule" ondan sonra. Joule'nin aile bira fabrikası günümüze kadar varlığını korumuştur, ancak şu anda Market Drayton'da bulunmaktadır.

Joule'nin birçok takdiri ve takdiri şunları içerir:

Kraliyet Cemiyeti Üyesi (1850)
Kraliyet Madalyası (1852), '1850 için Felsefi İşlemlerde basılan, ısının mekanik eşdeğeri üzerine makalesi için'
Copley Madalyası (1870), 'Dinamik ısı teorisi üzerine deneysel araştırmaları için'
Manchester Edebiyat ve Felsefe Derneği Başkanı (1860)
İngiliz Bilimin İlerlemesi Derneği Başkanı (1872, 1887)
İskoçya'daki Mühendisler ve Gemi Yapımcılar Kurumu'nun Onursal Üyeliği (1857)

Onur derecesi:

LL.D. , Trinity Koleji, Dublin (1857)
DCL , Oxford Üniversitesi (1860)
LL.D., Edinburgh Üniversitesi (1871)
Joule , 1878'de bilime hizmet için yıllık 200 sterlinlik bir sivil liste emekli maaşı aldı.
Albert Madalyası ait Kraliyet Sanat Derneği (1880), 'için, kurulmuş olan en zor araştırmadan sonra, ısı, elektrik ve mekanik işleri arasındaki gerçek ilişki, böylece mühendisi endüstriyel arayışlara bilimin uygulamasında bir emin rehber verecek'
Westminster Abbey'in kuzey koro koridorunda Joule için bir anıt var, orada gömülü olmasa da, bazı biyografilerin belirttiğinin aksine. Alfred Gilbert'in bir Joule heykeli , Dalton'un karşısındaki Manchester Belediye Binası'nda duruyor .

James Prescott Joule kimdir
James Prescott Joule

Özel hayatı

1847'de Joule, Amelia Grimes ile evlendi. Joule, düğünlerinden 7 yıl sonra, 1854'te öldüğünde dul oldu. Birlikte üç çocukları oldu: bir oğlu Benjamin Arthur Joule (1850–1922), bir kızı Alice Amelia (1852–1899) ve ikinci bir oğlu Joe (1854 doğumlu, üç hafta sonra öldü).

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.