Gıda Hattı

James Hoban kimdir? James Hoban hayatı

8 Aralık 2021, 16:50
Paylaş
James Hoban kimdir? James Hoban hayatı
James Hoban kimdir? Muhteşem eserlere sahip olan James Hoban hayatı ve tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte James Hoban biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için araştırdık.

James Hoban kimdir? İrlandalı mimar ve Beyaz Saray içinde faaliyetlerini sürdüren James Hoban hayatı ve yaşamına dair tüm detaylar...

James Hoban biyografi

doğum; 1755

ölüm; 8 Aralık 1831

mesleği; İrlandalı mimar tasarlamak için en iyi bilinen, Beyaz Saray'ı içinde Washington, DC

James Hoban hayatı?

James Hoban , İrlanda, County Kilkenny, Callan yakınlarındaki Desart Kontu'na ait Desart Court mülkünde büyüyen bir Roma Katolikiydi. Dublin Derneği'nin Aşağı Grafton Caddesi'ndeki Çizim Okulu'nda kendisine 'ileri düzey öğrenci' yeri verildiğinde, yirmili yaşlarının başına kadar orada bir tekerlekçi ve marangoz olarak çalıştı. Thomas Ivory'nin yanında okudu. Çalışmalarında üstün başarı gösterdi ve 1780'de Dublin Society'den prestijli Duke of Leinster'ın "Braketler, Merdivenler ve Çatılar" çizimleri madalyasını aldı. Hoban, 1779'dan 1785'e kadar Fildişi'nde çıraklık yaptı.

Amerikan Devrim Savaşı'nın ardından Hoban, Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti ve 1785'te Philadelphia'da kendisini bir mimar olarak kurdu.

Hoban, Nisan 1787'de Güney Carolina'daydı ve burada eski Güney Carolina Eyalet Binası'nın (1753, 1788 yakıldı) kalıntıları üzerine inşa edilen Charleston County Adliye Sarayı (1790–92) dahil olmak üzere çok sayıda bina tasarladı. Başkan George Washington Hoban'ın Güney Turu'ndaki çalışmasına hayran kaldı, Washington onunla Mayıs 1791'de Charleston'da buluşmuş ve mimarı Haziran 1792'de Philadelphia, Pennsylvania'ya (geçici ulusal başkent) çağırmış olabilir.

Temmuz 1792'de Hoban, Beyaz Saray için düzenlenen tasarım yarışmasının galibi seçildi . İlk tasarımının 3 katlı bir cephesi varmış gibi görünüyor, karşısında dokuz koy (Charleston adliye binası gibi). Washington'un etkisi altında Hoban, bunu 2 katlı bir cepheye, 11 koya karşı değiştirdi ve Washington'un ısrarı üzerine, tüm başkanlık konağı taşla karşı karşıya kaldı. Hoban'ın hayatta kalan çizimlerinden herhangi birinin aslında yarışmadan olup olmadığı belli değil.

Hoban'ın Beyaz Saray'ın yapımında marangoz olarak çalışan en az üç kölesi olduğu biliniyor. İsimleri "Ben, Daniel ve Peter" olarak kaydedilir ve bir James Hoban köle maaş bordrosunda görünür.

Hoban aynı zamanda Capitol'de görev yapan, Dr. William Thornton'ın ve The Octagon House'un tasarımını gerçekleştiren nezaretçi mimarlardan biriydi. Hoban hayatının geri kalanını Washington DC'de geçirdi ve burada yollar ve köprüler de dahil olmak üzere diğer kamu binaları ve hükümet projelerinde çalıştı.

Yerel folklor Hoban tasarlanmış o var Rossenarra Evi köyü yakınlarında Kilmoganny içinde Kilkenny 1824 yılında, İrlanda

Hoban eşi Susanna "Susan" Sewall, belirgin kardeş oldu Georgetown İl Tavern sahibi, Clement Sewall, 19 yasindayken bir çavuş olarak askere kim Maryland Hattı boyunca Bağımsızlık Savaşı altı ay terfi etti, daha sonra sancaktarlık yaptı ve ardından Germantown Savaşı'nda ağır yaralandı.

1802'de Columbia Bölgesi'ne sınırlı bir ev yönetimi verildikten sonra Hoban, Beyaz Saray'ı yeniden inşa ettiği yıllar dışında, hayatının geri kalanında on iki üyeli belediye meclisinde görev yaptı. Hoban, Georgetown Üniversitesi (oğlunun Cizvit topluluğunun bir üyesi olduğu ), St. Patrick's Parish ve başka bir Kilkenny yerlisi olan Teresa tarafından kurulan Georgetown Visitation Manastırı da dahil olmak üzere şehirdeki Katolik kurumlarının geliştirilmesinde yer aldı. Lalor ait Ballyragget .

Hoban 8 Aralık tarihinde Washington, DC, öldü, 1831 O aslında toprağa verildi Holmead en Burying Ground, ancak Mezardan ve en tekrar gömüldü Mount Olivet Mezarlığı Washington'daki Oğlu içinde James Hoban, Jr. , yakından benzediği söylenen babası, Columbia Bölgesi bölge savcısı olarak görev yaptı.

İş

Charleston County Adliye Sarayı , 82-86 Broad Street, Charleston, SC (1790-92). Hem bu bina hem de Beyaz Saray, 18. yüzyılda Gal Norman Fitzgerald Ailesi, Earls of Kildare'nin evi olan şu anki İrlanda Parlamento Binası olan Leinster House'da modellenmiştir.
Beyaz Saray , 1600 Pennsylvania Bulvarı, Washington, DC – (1792-1800). Beyaz Saray'ın 1814'te yakılmasının ardından Hoban, Başkan James Monroe (1824) için Güney Portiko'yu ve Başkan Andrew Jackson için (1829) Kuzey Portiko'yu yeniden inşa etti .
Sekizgen Ev , 1799 New York Ave, Washington DC (1802)

Atfedilen binalar

"Prospect Hill" (Ephraim Baynard konağı), Prospect Hill Plantation, 2695 Laurel Hill Road, Edisto Adası , SC 29438 – yaklaşık 1790. (Hoban'a atfedilir.)
First Bank of the United States , Third Street, Chestnut and Walnut Streets arasında, Philadelphia, PA – 1795.(Samuel Blodgett tanınmış tasarımcıdır, ancak bazıları onu James Hoban'a atfeder.)
McCleery House, 1068 Thirtieth St. NW, Georgetown , Washington, DC, c. 1800. (James Hoban tarafından tasarlandığı bildirilen birçok önemli iç detay ile.)
William John Edward Evi, Edisto Adası, SC – 1810'u tamamladı. (Hoban'a atfedildi.)
"Baum-Taft Evi ( Taft Sanat Müzesi ), 316 Pike Street, Cincinnati , OH – 1820. (Hoban'a atfedilir.)
Oak Hill (James Monroe House) (Başkan James Monroe malikanesi), Aldie, Virginia – 1820. (Monroe , malikanesinin tasarımı konusunda hem Hoban hem de Thomas Jefferson'dan tavsiye istedi .)
Rossenarra Evi, Kilmaganny köyü yakınlarında, İrlanda – 1824. ( Hoban'a atfedilir ).
Belcamp Evi – Belcamp Koleji, Malahide yolu, Dublin 17, "oval ofis" ile tamamlandı. Kolej, 1893'te Oblate Babalar için bir junior olarak kuruldu, Orijinal evin üzerine inşa edildi, ancak ev bugün hala sağlam duruyor.

Yıkılan binalar

Blodget's Union Public Hotel (aka Blodget's Lottery Hotel), Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk Genel Postanesi'nin bulunduğu yer, 8. ve E Streets'in kuzeydoğu köşesi, Washington, DC – 1783 (1856'da yıkıldı)
Wye Hall (John Paca konağı), Wye Island, Wye Plantation'ın tam karşısında, Maryland - yaklaşık 1787 (1789'da yıkıldı)
South Carolina Eyalet Evi , Columbia, SC – 1790 (yanmış 1865) [28] [29]
Charleston Tiyatrosu, Yeni ve Geniş Sokaklar, Charleston, SC – 1792 (Yıkılmış) [30]
Kuzeydoğu İdari Binası, On Beşinci Cadde, Beyaz Saray yakınında (Yıkıldı)
Market House (aka "Marsh Market"), Pennsylvania Avenue ve Seventh Street, Washington, DC – 1801 (Yıkıldı)
Aziz Patrick Kilisesi, 14. ve H Caddelerinin Köşesi, NW, Washington, DC (Yıkıldı. Şimdi eski Grand Lodge binasının bulunduğu yer)
Aziz Mary Şapeli (aka Barry Şapeli), Roma Katolik bölge kilisesi, 10. ve F Sokakları, Washington, DC – 1806 (Yıkıldı; köşe taşı kurtarıldı ve şimdi Kutsal İsim Şapeli, St. .Dominik.)

James Hoban kimdir?
James Hoban

Anma törenleri

2008 yılı civarında doğumunun 250. yıldönümünü anmak için çok sayıda etkinlik düzenlendi.

2008 yılında, James Hoban'ı anmak için doğduğu yerin yakınında bir anıt çardak yapıldı ve Beyaz Saray Ziyaretçi Merkezi'nde hayatıyla ilgili büyük bir sergi düzenlendi.

Hoban onuruna bir günlük bir kolokyum olan Dublin Made Him... 3 Ekim 2008'de İrlanda'nın Dublin kentindeki (RDS)'de gerçekleşti. RDS tarafından Beyaz Saray Tarih Kurumu, İrlanda'daki ABD Büyükelçiliği ve ABD ve İrlanda'daki James Hoban Dernekleri ile birlikte sunuldu.

İrlandalı-Amerikalı müzik grubu Solas'ın For Love and Laughter albümlerinde "John Riordan's Heels/The Bath Jig/Hoban's White House" adlı bir şarkısı var . Grup üyesi Mick McAuley, Hoban gibi Kilkenny'den ve şarkıyı Hoban'ın onuruna adlandırdı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.