Gıda Hattı

Jack Kerouac kimdir? Jack Kerouac hayatı

21 Ekim 2021, 15:52
Paylaş
Jack Kerouac kimdir? Jack Kerouac hayatı
Jack Kerouac kimdir? Kanadalı-Amerikalı roman yazarı ve şair olan Jack Kerouac hayatı ve çalışmaları merak edilmektedir. Jack Kerouac biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için gerçekleştirdik.

Jack Kerouac kimdir? Amerikalı yazar Jack Kerouac hayatı ve hakkında bilinmeyenler...

Jack Kerouac biyografi

asıl adı; Jean-Louis "Jack" Kerouac

doğum; 12 Mart 1922

ölüm; 21 Ekim 1969

uyruğu; Kanadalı-Amerikalı roman yazarı ve şairdir.

Yakın arkadaşları Allen Ginsberg ve William S. Burroughs ile birlikte Beat Kuşağı akımının kurucusu ve Yolda (On The Road) adlı romanı bu akımın simgesi olarak kabul edilmektedir.

Jack Kerouac kimdir?
Jack Kerouac

Jack Kerouac hayatı

Çocukluğu ve Gençliği

Kerouac, 1922'de Lowell, Massachusetts'te dünyaya geldi. Babası Léo-Alcide Kéroack ve annesi Gabrielle-Ange Lévesque, Québec'in yerlilerinden Fransız kökenli Kanadalılardı. Aile daha sonra Lowell'a yerleşmişti. Jack Jean Louis Kerouac adıyla vaftiz edildi ve anadili evde konuşulan Quebec Fransızcasıydı (İngilizceyi ancak 6 yaşında okula başladıktan sonra öğrenecekti).

Dört yaşındayken abisi Gérard daha sonra Visions of Gerard romanında anlatılacak bir romatizmal hastalık sonucu dokuz yaşında öldü. Annesi dindar bir Katolik idi ve kocasının içki, tütün ve kumara düşkünlüğü arttıkça inancı derinleşti. Kerouac annesine çok bağlıydı, üzerindeki etkisi büyüktü ve ileride ondan, "aşık olduğum tek kadın" olarak bahsedecekti.

Amerikan futboluna yeteneği sayesinde burs kazanarak New York'ta Columbia Üniversitesi'ne girdi. Ağır bir sakatlık ve antrenörüyle sürtüşmeleri sonucu spor kariyeri sönünce bursu yenilenmedi. Bunun üzerine üniversiteden ayrılan Kerouac bir süre New York'un Upper West Side mahallesinde kız arkadaşı Edie Parker ile yaşadı. Romanlarında hep bahsedeceği Beat kuşağının çekirdeğini oluşturan insanlarla burada tanışmıştır: Allen Ginsberg, Neal Cassady ve William S. Burroughs.

1942'de deniz ticaret filosuna, 1943'te de Deniz Kuvvetleri’ne katıldı, fakat şizoid bir kişiliği olduğu gerekçesiyle ordudan uzaklaştırıldı.

1944'te arkadaşı Lucien Carr'ın işlediği bir cinayete Burroughs'la birlikte adı karışınca tutuklandılar. Edie'nin büyükbabasından kalan mirası alabilmesi için cezaevindeyken onunla evlendi ve böylelikle kefalet ücreti yatırılabildi.

Jack Kerouac kimdir?
Jack Kerouac

Ölümü ve sonrası

Aşırı ölçüde alkol kullanan Jack Kerouac, 47 yaşında, sirozdan kaynaklanan şiddetli bir iç kanama geçirerek öldü.

Öldüğü sırada üçüncü karısı Stella Sampas Kerouac ve annesi Gabrielle ile birlikte yaşamaktaydı. Mirasının büyük bir kısmı annesine kaldı. Gabrielle 1973'te ölünce, onun bıraktığı bir vasiyet gereği, eserlerinin hakları Stella'ya geçti. 2009'da diğer aile üyelerinin bir Florida mahkemesinde açtığı dava sonucunda bu vasiyetin sahte olduğu saptandı.

Eserleri

Kerouac’ın bütün kitaplarının otobiyografik olduğu söylenir.

İlk kitabı The Town and the City 1950’de "John Kerouac" imzasıyla yayımlandı. Eleştirmenlerden az ama olumlu tepkiler alsa da çok az sattı.

Yolda

1951'de yazılıp Viking Press tarafından 1957'de yayınlanan Yolda (On the Road), spontane ve görünüşe göre redaksiyondan geçmemiş yazım tarzı ve enerjisiyle, tanınmış yazarları oldukça şaşırttı, çok sattı ve onu meşhur etti. Büyük ölçüde otobiyografik olan ve çoğu unsuru gerçek hayattan alınan romanda, Kerouac'ın yüzyılın ortasında ABD'yi baştan başa dolaşmak için çıktığı yolda başından geçenler ve arkadaş çevresi anlatılır.

Kitap, 2012 senesinde Brezilyalı yönetmen Walter Salles tarafından filme uyarlandı.

Zen Kaçıkları

Romanlarından biri olan Dharma Bums (Zen Kaçıkları) da aynı şekilde Beat döneminde var olan kişilerin yaşantılarını anlatmaktadır. Roman karakterlerinin gerçek hayattaki karşılıkları şöyledir:

Japhy Ryder: Gary Snyder
Alvah Goldbook: Allen Gingsberg
Diğer kitapları
Visions of Gerard
Yalnız Gezgin
Pic
Deniz Benim Kardeşim
Yeraltı Sakinleri
Big Sur (Kitap, 2013 senesinde yönetmen Michael Polish tarafından filme uyarlandı.)
Paris'te Satori
Tristessa
Beat Kuşağı

Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar (William S. Burroughs ile birlikte)

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.