Gıda Hattı

İzmir’in yeni markası: Süt Kuzusu

20 Ocak 2016, 12:03
Paylaş
İzmir’in yeni markası: Süt Kuzusu

Süt Kuzusu “marka” oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 118 bin hanenin kapısını tek tek çalarak 1-5 yaş grubundaki çocuklara süt dağıttığı Süt Kuzusu projesi için “Marka Tescil Belgesi” aldı.

sut-kuzusu-gidahattiİzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tire Süt Kooperatifi işbirliği ile başarıyla yürütülen, 1-5 yaş arasındaki 118 bin çocuğun haftada 2 litre süt içmesini sağlayan ‘Süt Kuzusu Projesi’, bir “İzmir markası” olarak patentini aldı. “Süt Kuzusu”nun kendi alanında Türkiye’de ilk marka olarak tescil edildiği açıklandı.

2005 yılından itibaren “Okul Sütü Projesi” ile gelişme çağındaki çocuklara ve ailelerine destek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, hükümetin kararı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile Ulusal Süt Konseyi işbirliğiyle 2012 yılında Okul Sütü Programı yürürlüğe konularak, ilköğretim okullarında süt dağıtımına başlanması üzerine projeyi farklı bir formatta devam ettirdi. Revize edilen proje ile bu kez 1-5 yaş grubu çocuklara süt dağıtımı başlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Okul Sütü gibi, kısa sürede büyük ilgi gören “kapıya teslim” süt dağıtımı modeliyle de Türkiye’ye örnek oldu.

118 bin çocuğa 15 günde bir 4 litre süt dağıtımı gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu önemli sosyal projeyi büyüterek sürdürürken, diğer yandan da 2013 Haziran ayında yaptığı isim ve logo hakkı başvurusunu sonuçlandırarak “Süt Kuzusu”nun patentini aldı.

sut-kuzusu-gidahattiSüt Kuzusu büyümeye devam edecek

Marka Tescil Belgesi’ni İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç’e teslim eden Destek Patent Bölge Müdürü Süleyman Zemin, söz konusu projenin kendi alanında Türkiye’de bir ilk marka tescili olduğunu söyledi. Destek Patent Müdürü Zemin, “Süt Kuzusu Türkiye’de ilk ve çok başarılı bir projeydi. Şimdi markalaşmış bir proje oldu. Artık tüm hakları İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Belediyeye, İzmir halkına ve çocuklarımıza hayırlı olsun” dedi.

Özellikle Süt Kuzusu ailelerine teşekkür eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç de, “Bize güvendiniz. Sizlerin de desteğiyle Süt Kuzusu ailemiz büyümeye devam edecek” şeklinde konuştu.

sut-kuzusu-gidahatti30.7 milyon litre süt dağıtıldı

Hem çocukların sağlıklı gelişimine katkı sağlamak hem de tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticileri desteklemek amacıyla Türkiye’de ‘sözleşmeli üretim’ modelini uygulayan ilk yerel yönetim olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 2005 yılında başladığı Okul Sütü olarak başlattığı, Eylül 2012’den itibaren Süt Kuzusu olarak devam ettirdiği 1-5 yaş  arasındaki  okul çağı öncesi çocukları kapsayan projesi kapsamında bugüne kadar 30 milyon 700 bin litre süt dağıtıldı. Tire Süt Kooperatifi üyesi süt üreticilerinden temin edilen sütlerle 40 bin çocukla başlayan proje, 2015 Aralık ayı itibariyle 118 bin haneye ulaştı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.