Gıda Hattı

İzmir’de tarım atışması!

9 Mart 2019, 08:39
Paylaş
İzmir’de tarım atışması!

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin gündeme getirdiği holding tipi Tarım A.Ş. modeline, İzmir’de çiftçiye büyük destek veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan yanıt geldi. Söz konusu modelin çiftçiden çok şirket kârını gözeteceğini belirten Kocaoğlu, “Tarımın kurtuluşu şirketleşmede değil, kooperatifleşmede… Tarım şirketle değil, kooperatifle kalkınır” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, görevi devredeceği 31 Mart Yerel Seçimleri öncesindeki veda ziyaretlerini Kınık ilçesi ve mahalleleriyle sürdürdü.

CHP'nin Kınık adayı Ahmet Özkan ve İlçe Başkanı İsmail Yılmaz'ın da eşlik ettiği gezi kapsamında Dündarlı, Cumalı, Hamzahocalı, Taştepe, Çaltı, Kocaömerli ve Poyracık'ta vatandaşlarla buluşan Kocaoğlu, son olarak Kınık merkezde kalabalık bir topluluğa seslendi.

“Ayrımcılık başa bela!”

Türkiye'nin hem ekonomik, hem de siyasi açıdan zor bir dönemden geçtiğini belirten Aziz Kocaoğlu, yerel seçim sürecinde özellikle iktidar mensuplarının ayrıştırıcı ve toplumu kutuplaştırıcı bir dil kullanmasının yanlışlığına dikkat çekti.

Topluma harç olması gereken isimlerin rakiplerine karşı yaralayıcı bir üslup kullandığını vurgulayan Kocaoğlu, "CHP bu ülkeyi kuran, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu partidir. Hangi hakla bu partiye 'bölücüdür, teröristtir, zillettir' diyebilirsiniz. Bu şaşkınlıktan, naçar kalmaktan başka bir şey değildir. Ayrımcılık derde deva değil, başa beladır" diye konuştu.

“Tarım şirketle değil, kooperatifle kalkınır”

Çiftçinin, hayvancının, kırsaldaki tüm üreticilerin kalkınması için iyi niyet ve samimiyetle çalıştıklarını ve karşılıklı oluşturulan güven sayesinde birlikte yol yürümeyi başardıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AKP İzmir adayı Nihat Zeybekçi'nin kurmayı vaat ettiği Tarım A.Ş. modelini de değerlendirdi.

Zeybekçi'nin sunduğu birçok projeyi zaten uyguladıklarını dile getiren Kocaoğlu, şunları kaydetti:

“AKP adayı bizim yaptıklarımızı saymış, bir de demiş ki tarım şirketi kuracağız. Şirket ne yapar? Senin malını alır, satar. Biz şirket gelsin, komisyoncunun yerini alsın demiyoruz. 'Üretici kooperatiflerde örgütlensin, kooperatifin sahibi olsun' diyoruz. Girdileri toptan alsın, maliyeti düşsün. Çıkan ürünü de elbirliğiyle toptan satsın, karlılığını artırsın.

izmir-ziraat-odalari-tarim-gidahatti

“Holding kazancını düşünür, çiftçiyi değil”

'Holding tipi' Tarım A.Ş. modelinde ise çiftçiden çok şirket karını gözeteceksin. Çünkü şirket bilançoya bakacak, çiftçinin kazancına değil! Dediler ki; 'burada balcılık yapıyoruz'. Arı verdik, kovan verdik destekledik. Dediler ki; menengiç ağaçlarımız var. On binlerce menengiç ağacını Antep fıstığıyla aşıladık, destekledik. Sadece Kınık'ta 1300 tane koyun keçi dağıtık. 200 binin üzerinde fidan verdik. Bütün arazi yollarını asfaltlamaya çalıştık. Bunlar sadece 5 yılda yaptıklarımız.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.