Gıda Hattı

İzmir Ticaret Borsası "tarımın yıldızları"nı seçiyor

3 Eylül 2006, 22:19
Paylaş

 Değişik projelere attığı imzalarıyla pek çok yeniliğe yelken açan ve sektörün sorunlarının giderilmesi konusunda çözümler üreten İzmir Ticaret Borsası (İTB) şimdi de "tarımın yıldızları"nı seçiyor.
Ege Bölgesi (Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, İzmir, Manisa ve Muğla'nın tüm ilçe belde ve köyleri dahil) sınırları içindeki küçük ve orta boy arazilerde tarımsal üretim yapan ve bu üretim sırasında belirli şartları yerine getiren (toprak sahibi ya da icarcı) tüm üreticilerin aday olabileceği (ya da aday gösterilebileceği) yarışma dört dalda...

 Değişik projelere attığı imzalarıyla pek çok yeniliğe yelken açan ve sektörün sorunlarının giderilmesi konusunda çözümler üreten İzmir Ticaret Borsası (İTB) şimdi de "tarımın yıldızları"nı seçiyor.
Ege Bölgesi (Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, İzmir, Manisa ve Muğla'nın tüm ilçe belde ve köyleri dahil) sınırları içindeki küçük ve orta boy arazilerde tarımsal üretim yapan ve bu üretim sırasında belirli şartları yerine getiren (toprak sahibi ya da icarcı) tüm üreticilerin aday olabileceği (ya da aday gösterilebileceği) yarışma dört dalda düzenlenecek.
İTB Başkanı Tuğrul Yemişçi, Meclis toplantısında yaptığı konuşmada yarışmanın amacının "tarımsal üretimdeki zaafiyetlerin giderilmesi, bilinçli üretimin yaygınlaştırılması, verimliliğin arttırılması, teknolojinin kullanılması, dünya ile entegrasyonun hızlandırılması ve AB'ye uyumun en kısa sürede gerçekleştirilebilmesi için üretimi ve üreticiyi teşvik ve motive etmek" olarak açıkladı. Pamuk, üzüm, incir ve zeytin üretimi olmak üzere dört ayrı dalda düzenlenen yarışmaya katılacak üreticilerde, "Üretim ya da pazarlama sürecinde fark yaatan bir yöntem geliştirmek, yenilikçi olmak" şartı aranacağını kaydeden Yemişçi, yarışmada ödül kazanacak üreticilerin çiftçi kayıt sistemine dahil olmaları ve borsa tescili yaptırmalarının şart olduğunu belirtti. Yemişçi'nin verdiği bilgilere göre, jüri İzmir Ticaret Borsası, Tarım İl Müdürlüğü, çiftçi örgütleri, üniversiteler ve enstitülerin temsilcilerinden oluşacak.
İzmir Ticaret Borsası, her üründe "tarımın yıldızı" seçilecek üreticilere 5'er bin YTL para ödülü verecek. Tarımın yıldızlarına ayrıca, sporsor firmalar tarafından da çeşitli ödüller dağıtılacak. "Ege'de Tarımın Yıldızları" yarışmasına katılmak isteyen pamuk, üzüm, incir ve zeytin üreticileri, müracaatlarını 16 Ekim 2006 tarihine kadar İzmir Ticaret Borsası'na yapabilecek.
Öte yandan bütçe hakkında da bilgiler veren Yemişçi, 550 bin YTL nakit para bulunduğunu ve herhangi bir borçları bulunmadığını ifade etti. İlk kez kendilerinin pamukta uyguladıkları uzaktan (uyduyla) izleme yönteminin yaygınlaştırılarak diğer ürünlerde de kullanılmasının gerekliliğini vurgulayan Yemişçi böylece rekolte tahminlerinin doğruya yakın çıkacağını, gerekli plan ve programlamanın daha iyi bir şekilde yapılacağını savundu. Bu arada söz alan bazı meclis üyeleri konuşmalara daha fazla katılım istediler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.