Gıda Hattı

İzmir, Dünya Gurme Şehirler Ağı’nda

28 Ocak 2015, 01:07
Paylaş
İzmir, Dünya Gurme Şehirler Ağı’nda

İzmir Ticaret Odası’ndan (İZTO) yapılan açıklamada, İzmir’in, Dünya Gurme Şehirler Ağı’na (DELICE) üye olduğu bildirildi.

Açıklamaya göre, İzmir’in DELICE üyeliğine ilişkin anlaşma, Fransa’nın Lyon kentinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZTO Başkanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş ile DELICE Başkanı Jean Michel Daclin arasında imzalandı.

Törende konuşan Lyon Belediye Başkan Yardımcısı Dounia Besson, Lyon’un tüm gıda profesyonellerini ve gurme konusunda uzmanları bir araya getiren bir metropol olduğunu belirterek, “DELICE şehirlerimiz, mutfak ustalığını, tat eğitimini ve vatandaşlar için iyi yemeği geliştiriyor. Ağın başkanı Lyon şehri olarak, Türk şehri İzmir’i ağa kabul etmekten gurur duyuyoruz.” dedi.

DELICE Başkanı Jean Michel Daclin de 2007 yılında kurulan ağa 4 kıtadan 23 kentin üye olduğunu hatırlatarak, bugüne kadar Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadan üyeleri olmadığına dikkati çekti. Türk mutfağının önemine değinen Daclin, “Bu nedenle İzmir’in ağımıza katılmasından büyük mutluluk duyuyoruz. İzmir, önemli ve güzel yemekleri olan önemli bir kent.” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir’in sağlıklı üretim ve tüketime değer verdiğini ifade ederek, “İzmir’de yemek demek, binlerce yıl öncesinin sağlık ve lezzet dolu tatlarını deneyimlemek, neşeyle, keyifle, dostlarla bir araya gelmek demek. Bu yüzden DELICE’ye üye olmak, bizler için çok değerli.” dedi.

İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş da yemek kültürünü DELICE içinde geliştirirken hem deneyimlerini diğer kentlere aktaracaklarını hem de onların deneyimlerinden yararlanacaklarını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.