Gıda Hattı

İzmir Büyükşehir’den süt üreticisine 170 milyonluk destek!

29 Mayıs 2016, 10:57
Paylaş
İzmir Büyükşehir’den süt üreticisine 170 milyonluk destek!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, "Süt Kuzusu" projesi kapsamında 2016 sonuna kadar Tire Süt Kooperatifinden 11 milyon litre süt almak için 34 milyon 600 bin liralık sözleşme imzaladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kırsalın kalkınması için üreticilerimize yaptığımız alımlarla 230 milyon lira destek sağladık. Tire Süt Kooperatifimize verdiğimiz destekle İzmir'de süt üretimi arttı. Tire Organize Sanayi Bölgesi'nde bir firma 600 kişinin çalışacağı bir fabrika kurdu" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tire Süt Kooperatifi arasında gerçekleşen 11 milyon litre süt için 34 milyon 600 bin liralık sözleşme, üreticinin yüzünü güldürdü.

Tireli süt üreticilerini sevindiren bu gelişme nedeniyle Tire İstasyonu mevkiinde düzenlenen törene CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal ve üreticiler katıldı.

aziz-kocaoglu-sut-kuzusu-gidahatti

Kocaoğlu: Üreticiye 230 milyon lira destek sağladık

Törende konuşan Kocaoğlu, kalkınmasını sağlamak için kooperatifleri desteklediklerini belirterek, "Kırsalın kalkınması için üreticilerimize yaptığımız alımlarla 230 milyon lira destek sağladık. Tire Süt Kooperatifimize verdiğimiz destekle İzmir'de süt üretimi arttı. Tire Organize Sanayi Bölgesi'nde bir firma 600 kişinin çalışacağı bir fabrika kurdu" dedi.

sut-kuzusu-www.gidahatti.com

Eskiyörük: Sütün merkezi Tire

Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, konuşmasında, Tire Süt Kooperatifinin kalkınma modeli olarak Türkiye'ye örnek olduğunu belirterek, Tire'nin sütün merkezi olduğunu söyledi.

Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer de diğer belediyelerin projeyi örnek alması gerektiğini vurgulayarak, böylece hem çocukların, hem de süt üreticileri sevineceğini dile getirdi.

Üreticiler adına konuşan Huriye Gülmez, geleceğe umutla baktıklarını belirtti.

Törende "Süt Kuzusu" projesi için düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren minikler de ödüllendirildi. Başkan Kocaoğlu, yarışmanın birincisi Ada Karataş, ikincisi Dilara Irmak Şahin ile üçüncüsü İkra Uygun'u tebrik ederek hediyesini verdi.

sut-kuzusu-1-gidahatti

Süt üreticisine 170 milyon liralık destek

İzmir Büyükşehir Belediyesince, "Okul Sütü" projesi olarak başlayan ve Eylül 2012'den itibaren "Süt Kuzusu" projesi olarak devam eden alımlar kapsamında Tire Süt Kooperatifinden 2006-2015 yılları arasında 135 milyon 809 bin liralık süt alımı yapıldığı açıklandı. 2016 yılı süt alımı sözleşmesi ile bu rakamın 170 milyon 400 bin liraya ulaştığı ifade edildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.