Gıda Hattı

İYİ Parti’den Rüzgârgülü Projesi: Çocuk ve gençlere ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği

6 Ekim 2021, 22:20
Paylaş
İYİ Parti’den Rüzgârgülü Projesi: Çocuk ve gençlere ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği

Doğrudan çiftçi ve kooperatiflerden temin edilen ürünlerle okul çağındaki çocuk ve gençlere ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği verilmesine dayanan Rüzgârgülü Projesi, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından tanıtıldı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis Grup Toplantısında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Bölücü, terörist kebapçılar” söylemine tepki için bir kebapçıyı konuşturdu,

ardından da gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Marketteki fiyatlar kendisine uygun olsa da, milletin durumu öyle değil”

Meclis’in kapalı olduğu dönemde 20 il daha gezdiğini belirterek, vatandaşın durumunun hiç de iyiye gitmediğini vurgulayan Akşener, “Sayın Erdoğan’ın kitap yazdırıp, basket oynarmış gibi görüntü vermekle uğraştığı günlerde biz doğusundan batısına, ülkemizin dört bir yanındaki dertleri biriktirdik ve gördük ki sayın Erdoğan’ın hayal dünyasında her şey yolunda olsa da, kendisi gidişattan memnun, marketteki fiyatlar da son derece uygun olsa da milletimizin durumu maalesef hiç de öyle değil” dedi.

Rüzgârgülü Projesi’ni tanıttı

İYİ Parti Lideri Akşener, grup konuşmasında, derin yoksullukla mücadele kapsamında; okul çağındaki her öğrenciye kahvaltı ve öğle yemeğini ücretsiz sunacak; sağlıktan eğitime, istihdamdan yerel ekonomiye, yoksulluktan gelir eşitsizliğine kadar Türkiye’nin en can alıcı sorunlarına parmak basan çok yönlü bir kalkınma projesi olarak tasarlanan Rüzgârgülü Proje’sini de tanıttı. Akşener, şunları söyledi:

“Okul çağındaki her çocuğumuza, her gencimize kahvaltı ve öğle yemeğini ücretsiz olarak sunacağımız Rüzgârgülü Projemiz milletimize, memleketimize hayırlı olsun!

Daha önce bu kürsüden dile getirdiğim bir gerçek vardı. Ankara, İzmir ve İstanbul’da düşük ve orta gelirli ailelerin çocuklarıyla yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de çocukların en çok değiştirmeyi istedikleri şey adaletsizlik ve eşitsizlikti.

İşte bu nedenle Rüzgârgülü’nü sağlıktan eğitime, istihdamdan yerel ekonomiye, yoksulluktan gelir eşitsizliğine kadar Türkiye’nin en can alıcı sorunlarına parmak basan çok yönlü bir kalkınma projesi olarak tasarladık.

Her yaş grubuna uygun beslenme programı hazırlanacak

Rüzgârgülü Projesi ile çocuklarımız sadece günlük ihtiyacı olan proteini ve vitamini almakla kalmayacak; Sağlık Bakanlığı tarafından her yaş grubuna göre ayrı ayrı hazırlanacak beslenme programıyla dengeli ve doğru beslenerek sağlıklı bireyler olarak yetişecek.

İYİ Parti iktidarında bir daha hiçbir çocuğumuz sağlığını, açlığı, yoksulluğu, adaletsizliği düşünmek zorunda kalmayacak. Buradan bunun sözünü veriyorum.

Doğru beslenmeyle çocuklar hastalıklara karşı korunacak

Bugün ülkemizde çocuklarımız yetersiz beslenmeyle olduğu kadar aşırı ve sağlıksız beslenme sorunuyla da karşı karşıya.

Rüzgârgülü Projesi ile çocuklarımızın doğru beslenmesini sağlayarak okul öncesi çağda 235 bin, okul çağında ise tam 2 milyon çocuğumuzu bu hastalıklara karşı korumamız mümkün.

Projeyi hayata geçirdiğimizde çocuklarımız sadece sağlıklı bireyler olmakla kalmayacak. Ayrıca son 20 senede devamlı geriye giden eğitim alanında da önemli başarılar elde edeceğiz.

Hem okullaşma oranımız hem de çocuklarımızın başarıları ciddi şekilde artacak.

“Ücretsiz gıdaya erişimle okullaşma oranı artacak”

Yapılan araştırmalar okulda ücretsiz gıdaya erişim olduğu takdirde okula gitmeyen her 10 çocuktan birinin okula kaydolacağını söylüyor.

Bu durumda okul öncesinde tam 230 bin, ilkokulda 41 bin, ortaokulda 21 bin, lisedeyse 73 bin öğrencimiz okula kaydolacak, eğitimden geri kalmayacak.

Üstelik Rüzgârgülü’yle yalnızca okullaşma oranını yükseltmekle kalmayacağız. Öğrencilerimizin mevcut başarılarını da artıracağız.

“Çocuklarımız başarısızlığa mahkum değil”

Hepinizin bildiği üzere ülkemiz PISA skorlarında maalesef başarısız öğrenci grafiği çiziyor. Oysa bizim çocuklarımız bu başarısızlığa mahkûm değil. Rüzgârgülü sayesinde doğru ve dengeli beslenen öğrencilerimiz derslerinde daha başarılı olacaklar.

Yaptığımız hesaplamalara göre projeyle birlikte matematikte %10, dil bilgisinde ve fen bilgisindeyse %9’a varan bir eğitim kalitesi artışını yakalayabileceğiz.

Biz bu artışı yakaladığımızda ülkemiz PISA skorlarında matematikte 35’inci sıradan 17’nci sıraya, dil bilgisinde ve fen bilgisindeyse 33’üncü sıradan 7’nci sıraya yükselecek.”

“Rüzgârgülü Projesi istihdamı da artıracak”

Rüzgârgülü Projesi yalnızca çocuklarımızın sağlıklarını ve eğitimdeki başarılarını geliştirmekle kalmayacak. Bunun yanında istihdamı da artıracak.

Benzer projelerin uygulandığı diğer ülkeleri incelediğimizde her 50 çocuğun beslenmesi için 1 kişinin istihdam edilmesinin gerektiğini görüyoruz.

Bu Rüzgârgülü Projesi’ni uygulamaya geçirdiğimiz anda 303 bin yeni iş imkânı ortaya çıkacak demek.

Bu yeni iş imkânlarının %78’inde kadınları istihdam ettiğimizdeyse şu an işsiz olan 236 bin kadın iş sahibi olacak demek.

Hele ki mevcut durumda zorunlu olmayan okul öncesi eğitimi de zorunlu hâle getirir ve üstüne Rüzgârgülü Projesi’ni uygularsak tam 720 bin yeni iş yaratabiliriz.

Bu işlerin yine %78’inde kadınları istihdam ettiğimizdeyse 561 bin kadına istihdam sağlamış oluruz.

Yoksulluk ve gelir eşitsizliği azalacak

Tüm bunların yanında Rüzgârgülü Projesi’yle yoksulluğu ve gelir eşitsizliğini de azaltacağız.

Ülkemizde aileler artan gelir eşitsizliği ve yoksulluk altında çocuklarını okutmaya çalışıyor. Ne yazık ki bugün Türkiye’de her 3 çocuktan 1’i yoksullukla ve yoksunlukla mücadele ediyor.

Rüzgârgülü Projesi, yoksulluk ve gelir eşitsizliği üzerinde nakit transfer programlarına benzer bir etki yaratacak.

Çünkü artık aileler çocuklarını kahvaltı ve öğle yemeğinde nasıl doyuracaklarını düşünmek zorunda kalmayacaklar. Bilecekler ki yavruları gittiği okulda ihtiyacı olan proteini ve vitamini alıp karnını doyuruyor. Bu da çocuğu olan ailelere çocuk başına yıllık 1.000 lira yardım yapılması ile eş değer bir destek anlamına gelecek.

İşte bu sayede Rüzgârgülü Projesi uygulandığında tam 1.6 milyon insanımız yoksulluktan kurtulacak. Gelir eşitsizliği de %1.6 oranında azalacak.

Çiftçi ve kooperatifler de kazanacak

Rüzgârgülü ile çiftçimiz ve kooperatiflerimiz de kazanacak.

Çünkü projenin operasyon boyutunu yüklenecek olan belediyelere bölgedeki küçük ölçekli çiftçiler ve tarım kooperatifleriyle çalışmalarını şart koşacağız.

Böylece arzu ettiğimiz kırsal kalkınmanın da ilk temellerini atmış olacağız.

Çiftçimiz hem para kazanacak hem de ürettiği ürünün bölgesindeki öğrencileri doyurmak için kullanılacağını bilerek mutlu olacak.

Projenin finansmanı nasıl sağlanacak?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Rüzgârgülü Projesi’nin kaynağının nasıl sağlanacağına ilişkin de şunları söyledi:

“Farklı eğitim seviyelerinde devlet okullarında okuyan tam 15,1 milyon çocuğumuza okulların açık olduğu 9 ay boyunca haftada 5 gün hem kahvaltı hem de öğle yemeğini ücretsiz olarak sunmanın maliyeti 23 milyar lira. Bu ne demek biliyor musunuz? Bu Merkez Bankası’nın yanlış kararı sonucunda oluşan dış borcumuzun onda biri demek. Yani bu 5’li çeteye yıllardır verilen toplam ihalelerin yalnızca onda biriyle 15 milyon çocuğumuzun doyması demek. Yani bir yanda doymak bilmeyen 5’li çetenin rant iştahı, diğer yandaysa 15 milyon çocuğumuzun sağlıklı beslenmesi, sınıfa aç girmemesi var. İktidardakiler seçim yapmakta zorlanabilir. Ama biz tercihimizi elbette çocuklarımızdan yana kullanıyoruz. Çünkü biz; ‘Türkiye paylaştıkça eşitlenecek, eşitlendikçe büyüyecek!’ diyoruz” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.