Gıda Hattı

İyi çiğneme ve kilo kontrolü ilişkisi

16 Ocak 2022, 11:16
Paylaş
İyi çiğneme ve kilo kontrolü ilişkisi

Yiyeceklerin çiğnenmesi sırasında oral uyaranlar vücudun enerji harcamasını artırmaya ve obeziteyi önlemeye yardımcı olabiliyor.

Yiyecekleri iyi çiğnemenin sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırması, asırlardan beri bilinen bir durum.

Yavaş yeme ve iyi çiğneme, obezite ve kilo alımını önlemeye yardımcı oluyor. Klasik olarak çiğneme sürecinin, gıda metabolizmasıyla ilişkili enerji harcamasını arttırdığı ve bağırsak hareketliliğini hızlandırdığı bildiriliyor.

Bunların tümü, gıda alımından sonra vücutta artan ısı oluşumundan kaynaklanıyor. Bu da diyete bağlı termojenez (DIT) olarak bilinmekte. Bununla birlikte, uzun süreli çiğnemenin vücutta DIT'yi nasıl indüklediği belirsizliğini koruyor.

Gıda tüketiminin termik etkisi olarak da bilinen DIT, kilo alımını önlediği bilinen bir faktör olan bazal açlık seviyesinin üzerinde enerji harcamasını artırıyor.

Yakın zamanda, Japonya'daki Waseda Üniversitesi'nden Dr. Yuka Hamada ve Dr Naoyuki Hayashi, çiğneme ve DIT arasında nedensel bir bağlantı sağlayan  araştırma yaptılar.

Araştırma farklı üç grupta gerçekleşti

Ekip daha önce, yavaş yeme ve tam çiğnemenin sadece DIT'yi artırmakla kalmayıp, aynı zamanda karnın splanknik bölgesindeki kan dolaşımını da iyileştirdiğini buldu.

Araştırıcılar çiğneme kaynaklı DIT'yi artan sindirim ve karında emilim ile ilgili aktivite ile ilişkilendirmesine rağmen, birkaç önemli noktayı da araştırdılar. Hayashi "Sindirim sistemine giren yiyecek bulamaç boyutunun, yavaş yemekten sonra gözlenen DIT'deki artışa katkıda bulunup bulunmadığından daha önce çok emin değildik” diyor.

Araştırma, farklı günlerde yürütülen üç denemeyi içeriyordu. Kontrol denemesinde, gönüllülerden normal olarak her 30 saniyede bir 20 mL sıvı test gıdasını direkt yutmasını istediler.

İkinci denemede, gönüllüler aynı test gıdasını 30 saniye boyunca çiğnemeden ağızlarında tuttular. Daha sonra ise yuttular.

Son olarak gönüllüler 20 mL'lik test gıdasını 30 saniye boyunca saniyede bir sıklıkta çiğnedi ve ardından yuttu. Açlık ve tokluk, gaz değişimi değişkenleri, DIT ve splanknik dolaşım gibi değişkenler, test içeceği tüketiminden önce ve sonra usulüne uygun olarak ölçüldü.

Sonuç olarak, iyi çiğnemenin enerji tüketimini artırarak gerçekten de obezite ve metabolik sendromu önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.