Gıda Hattı

İyi bir büyüme trendi yakalandı

13 Nisan 2007, 00:22
Paylaş

Sıkıntılara çözüm arayan MEDER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı, Coca Cola’nın Avrasya Grubu Teknik Direktörü Cumhur Karcı yapıyor. 1981 yılında göreve başladığı Coca Cola’da değişik görevler üstle-nen Karcı, 43 ülkedeki Coca Cola sisteminin teknik işlerinden sorumlu. Sektörün 2006 yılı performansını değerlendiren Karcı, ekonomide yaşanan istikrar ve büyümenin, alkolsüz içecek sektörünü de olumlu etkilediğini ve sektörün yüzde 5 büyüdüğünü kaydetti. Alkolsüz içecek sektörüne son yıllarda yeni kategoriler katıldığına dikkat çeken Karcı, şunları söyledi:

“Sektörün Türkiye’de iyi bir büyüme trendi yakaladığını gözlemliyoruz. Geçen sene gazlı içecek kategorisi sektörün büyümesine yüzde 21, meyve suyu-nektar kategorisi ise yüzde 8 oranında katkı sağladı. Tüm kategorilerdeki bu büyümenin en önemli sebebi, insanların hayatına hakim olan çok yönlülük ve çeşit arayışları. Bu arayış tercih ettikleri içeceklerde de kendini gösteriyor. Meyve suyu-nektar kategorisi de sağlıklı yaşam konseptinin ön plana çıkmasıyla birlikte önem kazanıyor.”

Tüm bunlara rağmen büyümenin arzu edilen düzeyde olmadığını belirten Karcı’ya göre, bunun en büyük nedeni vergiler. Kolalı içeceklerde imalatçı satış fiyatı üzerinde oluşan yüzde 47,5 oranındaki vergi yüküne dikkat çeken Karcı, Türkiye’de kolalı içecek fiyatlarının birçok AB ülkesinden daha yüksek olduğunu belirtti. Karcı, vergilerin indirilmesinin faydalarını ise şöyle açıkladı:

“Vergilerin azaltılmasıyla sektörde daha güçlü bir büyüme yaşanacak ve bunun artan yatırım, istihdam ve harcamalar yoluyla ülke ekonomisine katkısı olacak. Olumsuzluklar sadece üretici firmaları değil, sektörle beraber çalışan perakende, nakliye, şeker, ambalaj, reklam, soğutucu, otomotiv gibi sektörleri de doğrudan etkiliyor. Ayrıca güçlenen büyümeyle daha fazla vergi de elde edilebilecek.

Alkolsüz içecekler tüm gelir gruplarının günlük tüketim maddeleri arasında yer alıyor. Kolalı içeceklerin yüzde 80’i orta ve alt gelir grupları tarafından tüketiliyor. Düşük vergi oranları özellikle bu gelir gruplarına fayda sağlayacaktır.”

Coca Cola’nın performansı

Peki Coca Cola’nın 2006 performansı? Coca-Cola Türkiye Bölgesi’nin, toplam 43 ülkeyi bünyesinde bulunduran ve merkezi İstanbul olan Avrasya Grubu’na bağlı olduğunu hatırlatan Karcı, sistem içinde 13. sırada yer alan Coca-Cola Türkiye’nin 6 kategoride Coca-Cola, Coca-Cola light, Fanta, Sprite, Cappy, Turkuaz, Powerade, Burn, Nestea, SenSun, Doğazen, Nescafe Xpress ve Schweppes’ten oluşan 13 markası bulunduğunu söyledi. Karcı, “Türkiye’de 43 yıldır faaliyet gösteren ve bugüne kadar 600 milyon dolara yakın yatırım yapan Coca-Cola Şirketi, özellikle son 10 yılda yapılan yatırımlarla alkolsüz hazır içecek kategorisinin 5.2 milyar litreden 12 milyar litreye ulaşmasına katkı sağladı. Müşterilerimize daima aynı standartta ürünler sunabilmek ve onların farklı beklentilerine cevap verebilmek amacıyla yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.