Gıda Hattı

“İyi Bakteriler” depresyonu tedavi edebilir!

19 Haziran 2022, 17:00
Paylaş
“İyi Bakteriler” depresyonu tedavi edebilir!

“İyi Bakteriler” olarak da anılan probiyotiklerin sağlık açısından birçok faydası olduğu biliniyordu. Yeni yapılan bir araştırma, iyi bakterilerin depresyona da iyi geldiğini gösterdi.

Depresyon yaşayan 47 gönüllünün katıldığı araştırmadan elde edilen sonuçlar Translational Psychiatry dergisinde yayınlandı.

31 günlük bir süre boyunca, antidepresanlara ek olarak probiyotik takviyeleri alanların plasebo alanlara kıyasla depresyon semptomlarında daha fazla iyileşme olduğu belirlendi.

Araştırmacılar ayrıca probiyotiklerin, bağırsaklarda laktik asit üreten bakterilerde bir artış sağladığını belirledi. Bununla birlikte, dört hafta sonra yapılan bir takip, bu bakterilerin seviyelerinin o zaman içinde tekrar düştüğünü gösterdi.

İsviçre'deki Basel Üniversitesi'nden psikiyatrist Anna-Chiara Schaub, "Dört haftalık tedavi yeterince uzun olmayabilir. Bağırsak florasının yeni halinin istikrarlı ve kalıcı hale gelmesi daha uzun sürebilir" dedi.

Araştırma sonuçları bilim insanlarının zaten bildiği bir ilişkiye dikkat çekti; bağırsaklar ve barındırdığı bakteriler, zihin sağlığımızı yakından etkiliyor.

Probiyotikler beyni “normalleştiriyor”

Ekip ayrıca, depresyon ile diğer insanların duygularını nasıl algıladığımız arasındaki bağlantıyı inceledi. Bu konu da daha önce araştırılmıştı.

Probiyotiklerin burada da etkili olduğu anlaşıldı. İyi bakteri alan kişilerde, bozuk olan beyin süreçleri normale döndü. Bu düzelmenin sebebi tam  olarak anlaşılamasa da tedavinin depresyonu birçok açıdan etkilediğine dair ilk veriler olumlu.

Bununla birlikte, araştırmacıla, antidepresanlar olmadan probiyotiklerin kendi başlarına bir tedavi olarak işe yaramayacağını ve belirli bakteri türlerinin etkilerinin tam olarak anlaşılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Şu anda reçeteli olarak antidepresan kullananların üçte ikisi, uzun vadede ilaçlardan beklenen faydayı görmüyor. Daha özel ve etkili tedavi arayışında probiyotiklerin henüz keşfedilmeyen önemli bir işlevi söz konusu olabilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.