Gıda Hattı

Ivo Andrić kimdir? Ivo Andrić hayatı

9 Ekim 2021, 16:12
Paylaş
Ivo Andrić kimdir? Ivo Andrić hayatı
İvo Andriç kimdir? Hangi türde eserler yazmıştır? İvo Andriç hayatı ve yapıtları nelerdir? Savaş döneminin en önemli eserlerini günümüze taşıyan İvo Andriç biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizlere sunuyoruz.

Ivo Andrić kimdir? Yugoslav yazar hakkında merak edilenler ve hayatına dair merak edilenler.

Ivo Andrić  biyografi

doğum; 9 Ekim 1892

ölüm; 13 Mart 1975

mesleği; Nobel Edebiyat Ödülü Bosna'dan Yugoslav yazardır.

Ivo Andrić hayatı

1892'de Travnik yakınlarında Dolac'ta doğdu. Zagreb, Viyana ve Kraków'da sürdürdüğü eğitimini Graz Üniversitesi'nde verdiği "Osmanlı Yönetimindeki Bosna-Hersek'te Kültür Yaşamı" konulu doktora tezi ile tamamladı. I. Dünya Savaşı sırasında milliyetçi etkinliklerinden ötürü Avusturya-Macaristan İmparatorluğu yetkilileri tarafından bir süre gözaltında tutuldu. Savaşı izleyen yıllarda Yugoslavya Dışişleri Bakanlığı'nda çalıştı. Budapeşte, Madrid, Cenevre ve Berlin'de dış görevlerde bulundu.

Yazarın en büyük özelliği kitaplarındaki olayları tarafsızlıkla anlatmasıdır. En acımasız hatta insanlık dışı sayılabilecek eylemlerde dahi yazar yalnızca olayı, o sırada insanların ne düşündüklerini ve hareketlerinin sebeplerini anlatmakta; fakat herhangi bir görüş belirtmemektedir. Hümanist olan Ivo Andrić eserinde çeşitli dinlerin ve soyların kaynaştığı bu bölgede en küçük bir din ve ırk ayrımı yapmadan, anlattığı olaylarda yer alan bütün kişilere eşit bir sevgi ve ilgi göstermiştir.

İvo Andriç kimdir?
İvo Andriç

Yapıtları

Ex Ponto (1918)
Travnik Günlüğü (1945)
Drina Köprüsü (1945)
Ömer Paşa Latas
Lanetli Avlu

Ödülleri

(1961) Nobel Edebiyat Ödülü

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.