AramaArama
Gıda Hattı

İTO’dan başkonsoloslara: “Türkiye’ye güvenin, dünyaya gerçekleri anlatın”

3 Ağustos 2016, 15:13
Paylaş
İTO’dan başkonsoloslara: “Türkiye’ye güvenin, dünyaya gerçekleri anlatın”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, 49 ülkenin başkonsolosu ile yapılan toplantıda, 15 Temmuz darbe girişiminde asker elbisesi giymiş Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye ile birlikte tüm küresel düzeni tehdit ettiğini söyledi. Çağlar, “15 Temmuz terörünün püskürtülmesi sadece Türkiye için değil dünya için çok önemli ve hayati bir eşiktir. Dünyaya sadece gerçeklerin anlatılması için, bu şehir ve ülkede yaşayan siz yabancı misyon şefi dostlarımıza da önemli bir vicdani sorumluluk düşüyor.” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, 49 ülkenin İstanbul Başkonsolosu ve üst düzey temsilcileri ile “Güçlü Ekonomi Güçlü Türkiye” başlıklı toplantıda bir araya geldi.

ito-baskonsolos-gidahatti

“15 Temmuz dünya için hayati bir eşik”

"Artık hiçbir ülke fildişi kulesinde kalarak olayları güven içinde izleyemeyecek" diyen Çağlar, "16 Temmuz sabahı teröristler başarılı olsaydı bu, 79 milyon insanımız için değil uzak-yakın demeden pek çok ülkeyi etkileyecek derin bir bunalımın ayak sesleri olacaktı. Dolayısıyla 15 Temmuz terörünün püskürtülmesi sadece Türkiye için değil, dünya için çok önemli ve hayati bir eşiktir. Türkiye, 15 Temmuz'u 16'sına bağlayan gece dünyadaki huzurun tesisi adına çok büyük bir sınav vermiştir. Ne mutlu ki bugün demokrasi kazanmıştır, dünya barışı kazanmıştır" ifadesini kullandı.

15 Temmuz'da Türkiye'deki demokratik kültür ve milli iradeye dayalı siyasi yönetimin dünya tarihi açısından bir hürriyet destanı yazdığını kaydeden İbrahim Çağlar, başta Cumhurbaşkanı, hükümet, güvenlik güçleri, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları ve kadın çocuk yaşlı demeden milletin bu girişime dur dediğini söyledi.

kizilay-darbe-protestosu-gidahatti

“Dünyaya gerçeklerin anlatılması vicdani bir sorumluluk”

Türkiye’nin ekonomik potansiyelini ve iş dünyasının kararlılığını vurgulayan Çağlar, yaşanan sürecin adeta bir sınav gibi ülkemizin ekonomik, siyasi, toplumsal yönden ne kadar güçlü olduğunun kanıtı olduğunu ifade etti.

Türkiye ekonomisinin, sürdürdüğü reformlar ve tutarlı finans politikalarıyla özellikle son 10 yılda üstün bir performans gösterdiğini kaydeden Çağlar, bunun aksi yönünde oluşturulmak istenen yargının yanlış olduğuna vurgu yaptı. Çağlar, şöyle konuştu:

“Türkiye'den çok uzaklarda, bu ülkeyi hiç tanımadan yazılan ve doğruyu yansıtmayan haberlerin ülke gerçeklerinden ne denli uzak olduğunu en iyi bilen sizlersiniz. Hem İstanbul'un büyük potansiyelinin, hem de yaşadığımız süreçten daha da güçlenerek çıkacak güç ve iradeye sahip olduğumuzun en iyi şahitleri sizlersiniz. Dünyaya sadece gerçeklerin anlatılması için, bu şehir ve ülkede yaşayan siz yabancı misyon şefi dostlarımıza da önemli bir vicdani sorumluluk düşüyor. Bu vicdani sorumluluk, evrensel demokrasi ilkelerinin de doğal bir sonucudur.”

dolar-tl-gidahatti

Mega projelerde takvim işliyor

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, 15 Temmuz'un ardından dolar, avro ve borsanın eski seviyelerine doğru bir seyir izlediğini, yurtiçinde insanların dövize değil, TL'ye yatırım yapmalarının da ekonomiye olan güvenin çok açık bir göstergesi olduğunu kaydetti. Çağlar, "Merkez Bankası'nın açıklamasında da bu olayın enflasyon üzerinde etkisi olmayacağı ortaya koyuldu. Diğer yandan özel tüketimde gerileme yok, hızını koruyor. Mega projelerde de takvim işliyor" dedi.

Başkonsoloslara hitabında hükümetin OHAL süresince günlük hayatı etkileyecek bir uygulama olmayacağının sözünü verdiğini hatırlatan Çağlar, “İş dünyasının her zaman yanında olan, yabancı yatırımcıyı her ortamda destekleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize güvenimiz tamdır. Gerek demokrasimizin ve gerekse ekonomimizin bu süreçten güçlenerek çıkacağına hiç şüphemiz yoktur. Gerek konsolosluklar ve gerekse yabancı yatırımcı açısından endişe edilecek bir durum yok” ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.