Gıda Hattı

İTO: "AB'de Söz Sahibi Olmak İstiyorsak, Meslek Örgütlerimiz Avrupa'da Temsil Edilmeli"

31 Temmuz 2007, 18:10
Paylaş

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, “AB'de söz sahibi olmak istiyorsak, meslek örgütlerimiz Avrupa'da temsil edilmeli” dedi.

Yalçıntaş, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Gümrük Birliği üyesi ve AB'ye tam üyelik için müzakere aşamasında bir ülke olarak AB'ye uyum kapsamında müktesebatın büyük bir kısmını uygulamakla yükümlü olduğunu, dolayısıyla AB'de her gün alınan kararlar ve değişen mevzuatın Türkiye'deki iş yapma şekillerini değiştirdiğini kaydetti.

İTO'nun bu konuda bir çalışma başlattığını belirterek, Türkiye'deki meslek örgütlerine Avrupa düzeyindeki şemsiye örgütlere üye olmaları çağrısında bulunan Yalçıntaş, bunun hem kendi sektörleri hem de Türkiye'nin Avrupa'daki temsili açısından önemli olacağını vurguladı. Yalçıntaş, “AB'de söz sahibi olmak istiyorsak, meslek örgütlerimiz Avrupa'da temsil edilmeli” dedi.

Avrupa'da İTO tarafından resmi kurumlar nezdinde akredite olmuş şemsiye kuruluşlar hakkında yapılan araştırmada, Türk üyeye sahip olan şemsiye kuruluş sayısının oldukça düşük olduğuna dikkat çeken Yalçıntaş, şu görüşleri dile getirdi:

“Bu da ülkemizin, çeşitli alanlardaki mevzuatın oluşturulması aşamasında yeterince söz hakkına sahip olmaması demektir. Bu nedenle ülkemizdeki meslek örgütlerini Avrupa'daki meslektaş örgütlere üye olmaya teşvik etmek amacıyla bir çalışma başlattık. İlk olarak Avrupa'daki şemsiye örgütleri ve Türk meslek kuruluşlarını konularının uygunluğunu baz alarak eşleştirerek bir veri tabanı oluşturduk. Buna göre, ülkemizdeki kuruluşların üye olabileceği şemsiye örgütleri belirledik. Sonra bu örgütlerin bilgilerini ve üyeliğin faydalarını belirten bir yazıyı bu kuruluşlarımıza gönderdik. Umarız bu kuruluşlar konunun önemine dikkat eder ve bu örgütlere bir an önce üye olurlar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.