AramaArama
Gıda Hattı

İtalyan Yemekleri Haftası, Barilla lezzetleriyle başladı

26 Ocak 2016, 12:50
Paylaş
İtalyan Yemekleri Haftası, Barilla lezzetleriyle başladı

Akdeniz mutfağının en gözde lezzetleri Ankaralılarla buluşuyor. Ankara HiltonSA, İtalyan Büyükelçiliği ve Barilla’nın katkıları ile İtalyan Yemekleri Haftası’na ev sahipliği yapıyor. Executive Chef Fabio Foltran'ın İtalyan mutfağının eşsiz tatlarıyla oluşturduğu menü, 29 Ocak Cuma gününe kadar lezzet tutkunlarıyla buluşacak.

italyan-yemekleri-haftasi-gidahattiİtalyan Büyükelçiliği, Barilla ve Ankara HiltonSA, dünyaca ünlü Akdeniz mutfağının en gözde lezzetlerini "İtalyan Yemekleri Haftası" kapsamında Ankaralıların beğenisine sunuyor. Şehrin en gözde mekânları arasında yer alan, yemeğin şölene dönüştüğü Greenhouse Restaurant'ta, 29 Ocak Cuma gününe kadar İtalyan mutfağının birbirinden eşsiz lezzetleri görücüye çıkıyor.

Barilla'nın Executive Chef’lerinden Fabio Foltran'ın İtalya'nın üç ana bölgesinden üç farklı menüde bir araya getirdiği tatlar, özel bir kokteyl ile lezzet severlerin damaklarını şenlendirecek. Milano’dan Roma’ya; Floransa’dan Napoli’ye kadar klasik ve bölgesel İtalyan lezzetleri, Barilla'nın enfes makarna ve sosları eşliğinde hazırlanan özel tariflerle ikram edilecek.

barilla-fabio-foltran-gidahattiŞef Foltran’ın sunumuyla, İtalyan mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan Scaloppina alla Pizzaiola ve geleneksel Zuppadi Lenticchie haftaya renk katacak. Her gün, ayrı lezzetlerin sergileneceği hafta kapsamında misafirler için özel olarak hazırlanan sürprizler ise Panna Cotta, orijinal Sicilya tatlısı ve tiramisu.

İtalyan gastronomi kültürünün en önemli temsilcisi Barilla’nın katkıları gerçekleşen “İtalyan Yemekleri Haftası”, 29 Ocak Cuma akşamı, 300’ü aşkın davetlinin ağırlanacağı gala yemeği ile sona erecek.

Barilla hakkında

1877 yılında makarnanın anavatanı İtalya’nın Parma kentinde küçük bir ekmek fırını ve makarna dükkânı olarak doğan Barilla, bugün dünyanın önde gelen İtalyan gıda şirketlerinden biri. Şirket, halen makarna sektöründeki dünya liderliğinin yanında, makarna soslarında Kıta Avrupası’nda, unlu mamuller (ekmek, kraker, bisküvi, çikolata kaplamalı gofretler, kekler) alanında İtalya’da, gevrek ekmek alanında ise İskandinav ülkelerinde lider konumda.

Şirketin 14’ü İtalya’da ve 16’sı İtalya dışında olmak üzere toplam 30 üretim merkezi bulunuyor ve ürünleri 100’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Her yıl; Barilla, Mulino Bianco, Voiello, Pavesi, Academia Barilla, Wasa, Harrys (Fransa ve Rusya), Misko (Yunanistan), Filiz (Türkiye), Yemina ve Vesta (Meksika) markaları altında dünyanın dört bir yanındaki sofralara yaklaşık 1,7 milyon ton gıda ürünü sunuluyor.

Bugün dünyanın en saygın gıda şirketlerinden biri olan Barilla, geleneksel mutfak prensiplerine ve değerlerine saygılı, çalışanlarını temel varlık olarak kabul eden ve öncü üretim sistemleri geliştirmesiyle İtalyan know-how’unun dünya çapında tanınan bir sembolü.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.