AramaArama
Gıda Hattı

İtalyan Parlamentosu'nda Sözde Ermeni Soykırımı Önergesi… Tepki yağdı!

11 Nisan 2019, 01:15
Paylaş
İtalyan Parlamentosu'nda Sözde Ermeni Soykırımı Önergesi… Tepki yağdı!

İtalya'da hükümetin 1915 olaylarını ‘Sözde Ermeni soykırımı’ olarak tanıması talebiyle parlamentoda sunulan önergeye tepki yağdı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı İngilizce paylaşımda İtalya’yı kınadı. Altun, şu mesajı verdi:

“İtalya Parlamentosu’nun tarihimizi çarpıtma ve politize etme çabasını en sert biçimde kınıyoruz. Bu kısır, düşmanca ve müessif bir yaklaşımdır. Birbirimizin anılarına saldırmak yerine hep birlikte gerçeğin hikayelere üstün gelmesini sağlamalıyız.”

Mevlüt Çavuşoğlu: İtalyan Temsilciler Meclisinin kararı yok hükmünde!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, 1915 yılında yaşanan olayların "sözde Ermeni soykırımı" olarak tanınması talebiyle İtalya Parlamentosuna bir önerge sunulmasına tepki gösterdi.

Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Tarihi siyasallaştıran tüm girişimler gibi İtalyan Temsilciler Meclisi’nin bu kararı da yok hükmünde. İtalyan Meclisinin, yabancı düşmanı Lega Partisi’nin AP seçimlerindeki oyunu artırmak maksadıyla sahnelediği oyuna alet olması kabul edilemez" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan İtalya'ya tepki

İtalyan Temsilciler Meclisi’nde 1915 olaylarının "sözde Ermeni soykırımı" olarak tanınması talebiyle verilen önergeye bir tepki de Dışişleri Bakanlığından geldi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İtalya Temsilciler Meclisinin 10 Nisan 2019 tarihli önergesi Ermeni iddialarının iç siyasi çıkar hesapları için bir araç olarak kullanılmasının yeni bir örneğidir. Bu önergeyi şiddetle kınıyoruz.

Önergenin, Türkiye-İtalya ilişkilerini sabote etmeyi görev edinmiş Matteo Salvini’nin lideri olduğu Lega Partisi tarafından hazırlanması şaşırtıcı olmamıştır.

Şaşırtıcı ve üzücü olan anılan Meclisin, Lega Partisi’nin Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki konumunu güçlendirmek maksadıyla sahnelediği oyuna alet olmasıdır.

“Türkiye açısından hiçbir hükmü yok!”

Esasen bilinen Ermeni iddialarının sürekli olarak ya seçimler öncesinde ya da Türkiye karşıtlığı bağlamında gündeme getirilmesi, bu iddiaların siyasi niteliğini ve tarihi gerçeklerle bağdaşmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Bu çabalar, hiçbir tarafa yarar sağlamadığı gibi geleceğe dönük iyi niyetli girişimlerin de önünü tıkamaktadır.

Bu önergenin ülkemizle tarihi bağları ve çok yoğun ticari işbirliği bulunan stratejik ortağımız İtalya ile ilişkilerimiz üzerinde muhtelif yansımaları olması kaçınılmazdır.

Tarihi siyasallaştıran tüm girişimler gibi bu önergenin de Türkiye açısından hiçbir hükmü yoktur.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.