Gıda Hattı

İtalya’dan kötü haber: Helikopterin enkazına ulaşıldı, kazadan kurtulan yok!

11 Haziran 2022, 16:09
Paylaş
İtalya’dan kötü haber: Helikopterin enkazına ulaşıldı, kazadan kurtulan yok!

İtalya'da içinde 4'ü Türk 7 kişinin bulunduğu kayıp helikopterin Cusna Dağı bölgesinde düştüğü, 7 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı duyuruldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Helikopterin düştüğü bölge bulundu ama helikopterdeki kişiler hakkında bilgi edinemedik” açıklaması yaptı, ancak Modena Valiliği, helikopterin düşmesi sonucu meydana gelen kazadan kurtulan olmadığını duyurdu.

İtalya’da 9 Haziran'da Toskana bölgesine bağlı Lucca kentinden havalandıktan sonra Modena civarında radar teması kesilen ve içinde 4'ü Türk toplam 7 kişinin bulunduğu helikopterin, Cusna Dağı bölgesinde düştüğü tespit edildi.

Modena Valiliği, içinde 4'ü Türk 7 kişinin bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu meydana gelen kazadan kurtulan olmadığını duyurdu.

İtalyan Hava Kuvvetleri yetkilisi, "Koordinatların bildirilmesi üzerine bölgeye intikal ettik. Ulaştığımızda her yerin yanmış olduğunu gördük. Helikopter bir vadinin içerisinde. Tüm arama-kurtarma ekiplerinin bölgeye intikali için çalışıyoruz, ancak erişimin zor olması nedeniyle bölgeye yürüyerek gitmeleri gerekiyor" dedi.

Alp Dağları Ulusal Arama Kurtarma Ekipleri tarafından yapılan açıklamada, "Kayıp helikopterin Cusna Dağı'ndaki konumu belirlendi. Bölgede farklı kurumlardan kurtarma görevlileri bulunuyor" ifadeleri kullanıldı.

Modena Valisi Alessandra Camporota koordinasyonunda İtalyan Hava Kuvvetleri, Alp Dağları Ulusal Arama-Kurtarma ekipleri ve bölgedeki yerel kolluk kuvvetlerin yürüttüğü arama çalışmalarında, helikopterdeki 7 kişinen cansız bedenlerine ulaşıldı.

Eczacıbaşı Topluluğu: “Büyük acı ve üzüntü içerisindeyiz”

Kayıp helikopterin enkazına ulaşıldığı ve kazadan kurtulan olmadığının duyurulmasından sonra Eczacıbaşı Topluluğu'ndan da bir açıklama yapıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İtalya’da kalkışından kısa bir süre sonra radardan kaybolan ve üç gündür arama çalışmaları süren helikopterden maalesef acı haber geldi. Arama ekiplerinin, bugün öğle saatlerinde helikopterdeki yedi kişinin cansız bedenlerine ulaştıkları açıklandı. Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri kuruluşumuzda çalışan ve helikopterde bulunan Fabrikalar Direktörümüz Altuğ Erbil, Temizlik Kağıtları Yalova Fabrika Müdürümüz Arif Cez, Yatırım Projeleri Müdürümüz İlker Uçak ve Manisa Fabrika Üretim Yöneticimiz Serhat Kenar’ı kaybetmenin büyük acısı ve üzüntüsü içerisindeyiz. Elim bir kaza sonucu hayatlarını kaybeden arkadaşlarımıza, helikopter pilotuna ve diğer yolculara Allah’tan rahmet, başta ailelerine ve tüm yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

Tissue Italy Network tarafından düzenlenen kağıt teknolojileri fuarı için İtalya'da bulunan Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri çalışanı 4 Türk vatandaşı, 2 Lübnan vatandaşı ve 33 yaşındaki İtalyan pilotun bulunduğu helikopter, Treviso'daki bir temizlik kağıdı üretim tesisine gitmek üzere Capannori Tassignano Havaalanından kalkmıştı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.