Gıda Hattı

İtalya Ulusal Günü Resepsiyonu'nu lezzetlendirdi!

6 Haziran 2022, 14:01
Paylaş
İtalya Ulusal Günü Resepsiyonu'nu lezzetlendirdi!

Küresel gıda lideri Barilla, İtalya Cumhuriyeti'nin 76’ıncı kuruluş yıldönümü şerefine İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen resepsiyonda, İtalyan mutfağının seçkin örneklerini sergiledi.

İtalyan Cumhuriyeti'nin kuruluş günü olan 2 Haziran 1946 şerefine her yıl kutlanan İtalyan Ulusal Günü (Festa della Repubblica), bu yıl da İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde kutlandı. İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi tarafından düzenlenen resepsiyona, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerli ve yabancı protokolün yanı sıra bine yakın davetli katıldı.

Barilla geceye lezzet kattı!

Barilla, usta şefinin konuklar için hazırladığı menü ve taze pişirilen yemekler ile İtalyan mutfağından lezzetli örnekler sundu.

Barilla Genel Müdürü Murat Koç, Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu’na 145 yıl önce İtalya topraklarında doğan ve geleneksel İtalyan lezzetini tüm dünyaya büyük bir başarıyla taşıyan şirketin küresel ölçekteki ve 30 yıla yakın süredir Türkiye’de yürüttüğü faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Koç, İtalyan gastronomi geleneği ve Akdeniz tipi beslenme tarzının çok önemli bir temsilcisi konumunda olan Barilla’nın sürdürülebilir buğday tarımı konusunda yaptığı öncü çalışmaları da Bakan Kasapoğlu’na aktardı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.