Gıda Hattı

İşverenlere kısa çalışma ödeneği uygulaması için yeni fırsat!

1 Aralık 2020, 10:32
Paylaş
İşverenlere kısa çalışma ödeneği uygulaması için yeni fırsat!

Cumhurbaşkanı Kararı ile 30 Haziran öncesi başvuruda bulunmayan işyerlerine de kısa çalışma uygulamasından yararlanma yolu açıldı. Bu durumdaki işyerleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvurmaları durumunda 1 Aralık’tan sonraki dönem için 3 aya kadar kısa çalışma uygulamasından yararlanacak.

Yeni Koronavirüs (Covid-19) Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Yapılan Kısa Çalışma Başvuru Süresinin Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3238), 1 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

30 Haziran öncesi başvuru yapmayan iş yerleri de kapsama alındı

Buna göre, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen esaslar çerçevesinde yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle 1/12/2020 tarihinden sonraki döneme ilişkin kısa çalışma talebinde bulunan işyerleri için, Kanunun geçici 23’üncü maddesinde yer alan 30/6/2020 tarihi, 31/12/2020 olarak uygulanacak.

Karar kapsamında yapılan ödemeler, başlangıçta belirlenen işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecek.

Yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma talebinde bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneği ödemelerinde, Kanunun ilgili fıkrasının hükmü uygulanmış kabul edilecek.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Karar hükümlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yürütecek.

Başvurular bugünden itibaren alınmaya başlanacak

Cumhurbaşkanlığı Kararının yayımlanmasının ardından bir açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kararla, 30 Haziran öncesi başvuruda bulunmayan işyerlerinin de başvuru yapabilmelerinin sağlandığını bildirdi.

Selçuk, “Koronavirüs nedeniyle 30 Haziran tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan iş yerlerimiz 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR’a başvurmaları durumunda 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecekler” açıklamasında bulundu.

Daha önce başvuru yapan işyerleri de ilave işçileri için talepte bulunabilecek

30 Haziran tarihine kadar koronavirüs nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerlerinin ilave işçileri için de Kısa Çalışma Ödeneği talebinde bulunabileceğini belirten Selçuk, “Bu iş yerlerimiz daha önce kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işçilerini de bildirerek başvuru yapabilecek” diye konuştu.

Daha önce başvuran iş yerlerinin kısa çalışmadan yararlanan işçileri için yeni bir başvuruya gerek olmadığını ve uzatma kapsamında Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmaya devam edebileceklerini vurgulayan Selçuk, kısa çalışma ödeneği olarak ödenen sürelerin işçilerin işsizlik ödeneklerinden mahsup edilmeyeceğinin de altını çizdi.

Başvurular e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek

Kısa çalışma başvurularının sadece e-Devlet üzerinden 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılabileceğini, bunun dışında posta/e-posta kanalı ile herhangi bir başvuru alınmayacağını duyuran Bakan Selçuk, kısa çalışma ödeneği başlama tarihinin 01 Aralık 2020 tarihi veya sonrası olarak bildirilebileceğini kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.