Gıda Hattı

İşveren Primleri Ne Kadar Olacak?

14 Şubat 2008, 00:10
Paylaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işveren priminden 5 puanlık indirimin 2008 yılında yapılacağını belirterek, "Ancak ne zaman yapılacağı belli değil. Kanun TBMM'ye sevk edildiğinde ilgili ay eklenecek" dedi.

Bakan Çelik, Sırbistan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Rasim Ljajiç ve beraberindeki heyet ile makamında görüştü. Görüşmenin ardından Bakanlık girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, istihdam paketi üzerindeki çalışmaların tamamlandığını, sosyal tarafların görüşlerinin alıhacağını söyledi.

Pakette yer alan, 'işverene yönelik pirim indirimi' konusunda ise Çelik, 5 puanlık indirimin 2008 yılında yapılacağını belirterek, "Ancak ne zaman yapılacağı belli değil. Kanun TBMM'ye sevk edildiğinde ilgili ay eklenecek" diye konuştu.TBMM'de görüşülen Sosyal Güvenlik Reformu Yasası ile ilgili olarak ise alt komisyonun raporunu yazdığını hatırlatan Çelik, yasanın, Plan Bütçe Komisyonu'nda yarın görüşülmeye başlanmasını umut ettiğini söyledi.

Çelik, reform ile ilgili bilgi kirliliğinin devam ettiğini, özellikle 9 bin pirim iş günü ile ilgili olarak, yanlış anlaşılmaların sürdüğünü kaydetti. Çelik, 9 bin prim iş gününe kademeli olarak 2028 yılında geçileceğinin altını çizdi.Tersane yine bir işçinin ölümüyle sonuçlanan iş kazaların devam ettiğinin hatırlatılması üzerine Bakan Çelik, kazalarda taşeronluk ve eğitimsizlik gibi iki önemli etkenden meydana geldiğini belirterek, bu konu ile ilgili olarak tarafları biraraya getirdiklerini ve sorunun çözümü için tarafların kendilerine özellikle 'taşeronluk' konusunda nihai bir metin sunacaklarını belirtti. Çelik, taşeronluk konusunda kanuni çerçeveye oturtmak için yasal çalışma yapacaklarını da söyledi. Çelik, ayrıca tersane bölgesindeki eğitim merkezini de geliştireceklerini ifade etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.