Gıda Hattı

Istranca Ormanları’nda Dantel Böceği istilası!

8 Ekim 2020, 14:04
Paylaş
Istranca Ormanları’nda Dantel Böceği istilası!

Trakya’nın Karadeniz kıyılarında bulunan Istranca ormanlarında Dantel Böceği istilası sebebiyle, meşe ağaçlarının yapraklarında sararmalar yaşanıyor.

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı’ndan, Istrancalar’da dantel böceği yayılmasına ilişkin bir açıklama yapıldı.

Meşeler kavruluyor!

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Dantel Böceği istilasıyla Istranca Ormanlarının meşeleri kavuruluyor. Yaz ortalarında yaprakları sararan meşe ormanların görüntüsü alev alev yanan sessiz yangın misali. Uzmanların aşırı orman kesimi ile meşe ağaçlarının aile birey yapıları bozulduğundan güçsüz kalan kalan meşeler. Dantel böceğin istilası karşında iyice güçsüzleşerek kuru ormanlara dönüşme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler.

Sıcak hava dalgaları ve kurak geçen yaz istilacı (Amerikan tahtakurusu) dantel böceklerinin Avrupa üzerinden Türkiye göç etmesini tetiklemiş. Istrancaların meşe ormanlarını istila ederek ‘Sessiz yangın’ olarak adlandırılan orman görüntüleri ortaya çıkması meşe ağaçların yaprakların sararmasına sebep olduğundandır. Böceğin ağır enfeksiyonuyla, bu zararlı türün beslenmesi ile meşe yanı sıra palamut ağaçlarının yaprakların vejatasyon dönemi tamamlanmadan sararması (dolayısıyla kurumalar olması) ve dökülmesi sonucu ağaçlar fotosentez gerçekleştirememektedirler. Bu olay ağaç dokularında zayıflamaya sebep olup meşelerin iyice güçsüzleşerek kuru ormanlara dönüşme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler.”

Arılar meşe balını toplayamadı!

Dantel böceğinin meşe yapraklarında yaptığı tahribat nedeniyle, arıların topladığı meşe salgısının da oluşamadığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Istranca arısı meşe yapraklarının salgısı ile harman ettiği meşe balını bu yaz gerçekleştiremediğinden, Istrancalar’da bal rekoltesi yüzde 35’lere düştü. Bu miktar sadece Istranca arısının doğal beslenmesine yeterli gelmeyeceği kuşkusu oluşmaktadır.

Bahis konusu böcek, Amerika Kıtasına ait Amerikan Tahtakurusu olarak adlandırılmakta. Avrupa’da 2003 yılının ekstrem sıcaklıklar oluşturduğu yıllarda İtalya'da görüldüğü, yıllar içinde Avrupa’ya yayıldığı, sonrasında balkanlar üzerinden sıcak hava dalgaları dönemlerinde Türkiye geçiş yaptığı bilinmektedir. İlk önceleri ülkemizde tavuk veya güvercin bit sineği olarak yanlış hatalı yorumlarla tanınmış. Yapılan bilimsel değerlendirmelerle istilacı bir tür olan Dantel Böceği olduğu anlaşılmıştır.

Doğal predatör böceklerle azaltılabilecek

Türkiye’de sapsız meşe, saplı meşe, tüylü ve Istranca meşeleri başta olmak üzere için meşe ağaçları için ölümcül derecede tehlike oluşturur. En iyi mücadele yöntemi ekolojik ve biyolojik yöntemlerle doğaya zarar vermemek olanaklıdır. Bu türün zararlısı doğal predatör (yırtıcı) böceklerin yapay olarak laboratuvarlarda çevre ormanlardaki karıncalar, uğur böcekleri, örümcekler vasıtasıyla yenmesi ve yağışlı hava koşullarının artışı ile böcek nüfusu azalabilecektir.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.