Gıda Hattı

İşte tuvaletlerden daha kirli 5 gündelik eşya 

17 Eylül 2018, 13:51
Paylaş
İşte tuvaletlerden daha kirli 5 gündelik eşya 

Hemen hemen herkesin kullandığı gündelik eşyalar temizlik açısından sanıldığı kadar masum değil. Hastalık yapıcı mikroorganizmalar barındıran bu eşyaların temizliğine dikkat edin. 

Tuvaletler, muhtemel olarak evin en kirli ve temizlemesi bir o kadar zahmetli yerlerden biri olarak kabul edilir. Fakat, araştırmalar, bazı gündelik eşyaların tuvaletlere kıyasla çok daha kirli olduğunu gösteriyor.  İşte tuvaletlerden daha kirli 5 gündelik eşya…

kozmetik-urunler-2-gidahatti

 

1. Makyaj çantaları ve fırçalar

Makyaj yapan kadınlar, artık makyaj çantalarını ve fırçalarını yakın mercek altına almak isteyebilir. Çünkü günlük hayatta çok fazla kullanılan bu malzemeler birçok bakteri barındırıyor. Cilt ile temas edilen fırça kullanılır ve daha sonra aynı çantaya koyulur. Fakat, böylece ciltten alınan bakteriler muhafaza edilmiş oluyor. Fırçayı tekrar kullandığınızda, oluşan mikroplar cildinize bulaşacak ve cildinizde sivilce ve siyah nokta oluşma ihtimali artacaktır.  

2. Akıllı telefonlar

Dünya nüfusunun yaklaşık %75’i, akıllı telefonları ile tuvalete giriyor. Bu da, telefon ekranın tuvalet oturağından 10 kat daha fazla bakteriyle kaplanmış olduğu gerçeğini göstermektedir. Gıda zehirlenmesi durumlarında ana etken bir bakteri olan stafilokoklar, telefonunuzun ekranında bolca yer edinmiş durumda.

ocak-ve-firin-tasarruf-gidahatti

3. Mutfak ocakları

Bazı mutfak ocaklarının üretiminden kaynaklı olarak oluşan yan taraflarındaki boşluklar, bir bakteri yuvasıdır. Yiyeceklerin dökülmesi halinde temizliği bir hayli zor olan mutfak ocaklarının bakterilere davetiye çıkardığını söyleyebiliriz. Bunu önlemenin tek yolu, ocağın malzemelerini çıkartarak, detaylı bir şekilde temizlemektir. 

4. Filtreler 

Çamaşır ve buzdolabında bulunan filtreler, makine içindeki tüm kirleri ve kalıntıları tutması için yerleştirilmiştir. Böylece, filtrelerin aşırı kirlenip tıkanması kaçınılmaz bir durumdur. Her iki filtrede mikrop oluşturmaya eğilimli olduğu için, çamaşır ve buzdolabının altındaki filtre tepsisini temizleyin.

5. Temizlik paspası

Yüzey temizleyicisi kullanarak temizlik paspası ile evinizi silerek doğru bir şey yaptığınızı düşünebilirsiniz. Fakat, temizlik paspasları evinizi daha da kirletiyor olabilir. Yerde bulunan bakteriler paspasın ipliklerine takılır ve kullanıldığı zaman bu bakteriler zemine bulaşır. Mikropların ıslak koşullarda daha çok üremesinden dolayı yaş bırakılan zemin ve paspasta oldukça fazla bakteri birikecektir. 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.