AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

İşte Türkiye’nin en değerli ve en güçlü 100 markası

İşte Türkiye’nin en değerli ve en güçlü 100 markası
13 Haziran 2021, 15:45

Brand Finance Turkey tarafından gerçekleştirilen “Turkey 100 – Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasında, THY 1,61 milyar dolar marka değeri ile en değerli markası oldu. Skorunu en çok arttıran markalarda, gıda sektöründen Ülker Bisküvi, 10.6 puanlık artış ile ikinci sırayı aldı.

Dünyanın önde gelen marka değerleme ve strateji danışmanlığı kuruluşlarından Brand Finance’in ‘Brand Finance Turkey 100 - 2021’ raporu yayınlandı.

THY, yine Türkiye’nin en değerli markası

Bu yıl 15.si yayınlanan “TURKEY 100 – Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasına göre, zirvede yine 1,61 milyar dolar marka değeri ile Türk Hava Yolları yer aldı. 2020 listesinin ikinci sırasındaki Ziraat Bankası 6’ıncı sıraya gerilerken, ikinci en değerli marka 1,59 milyar dolar değer ile Arçelik oldu. Garanti BBVA’nın üçüncü sıradan dördüncülüğe gerilediği listenin üçüncü sırasında, 1,19 milyar dolar marka değeri ile İş Bankası yer aldı.

Bu yıl listeye 7 yeni marka; Tusaş, Otokoç, Netlog, Anadolu Hayat, Arzum, Ray Sigorta ve Karel dahil oldu.

Brand Finance Turkey 100 (Milyon$)

2020 yılı markalar için iyi bir yıl olmadı

2020 yılı verileri esas alınarak gerçekleştirilen Turkey 100 çalışmasına göre, en değerli 100 markanın toplam değerinin bir önceki yıla göre (24,6 milyar dolar) %12,7 azalarak 21,45 milyar dolara düşmesi, 2020 yılının salgının da etkisiyle markalar için iyi bir yıl olmadığını gösterdi.

Toplam marka değeri içerisinde sanayi sektörü markalarının payı %30, hizmet sektörü markalarının payı ise %70 oldu.

Marka değerini en çok artıran marka Aselsan

Bu yıl değerini en fazla arttıran marka Aselsan olurken, Arçelik son iki yıl önemli değer artışı ile önce 8. sıradan 5. sıraya, bu yıl da 2. sıraya yükseldi. Türk Tuborg da benzer bir başarı göstererek, iki yıl üst üste marka değerini arttırdı. Bu yıl ayrıca sigorta şirketlerinin tamamı marka değerini arttırma başarısını gösterdi.

Trabzonspor dışında diğer üç büyük futbol kulübü, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın marka değerleri son iki yılda düşüş gösterirken, listede yer alan iki oto lastik markası Brisa ve Petlas’ın marka değerleri arttı.

Ülker Bisküvi, skorunu en fazla artıran ikinci marka

Markanın gelecekte değer üretebilme kabiliyetini gösteren marka gücü ve hasılat artışı, gücü marka değerini etkileyen iki temel unsur. Bu açıdan, markaların güçlerini arttırması için gerekli yatırımları yapması, paydaşlar nezdinde olumlu ve talebi tetikleyici algı oluşturması ve oluşan algıyı finansal sonuçlara yansıtma başarısı göstermesi bekleniyor.

Turkey 100 listesinin ilk 10’unda yer alan markaların neredeyse tamamı marka güçlerini arttırdılar.

İş Bankası, 100 üzerinden 86 skor ile en yüksek güce sahip marka olarak listenin ilk sırasında yer alırken, Anadolu Sigorta 18.7 puanlık artışla skorunu en çok arttıran marka oldu. Onu 10.6 puan artışı ile Ülker Bisküvi takip etti.

“Türkiye markaları, Dünya markası olması hedefinden şaşmamalı”

Brand Finance Turkey Ülke Direktörü Muhterem İlgüner, “Türk şirketleri küresel oyuncular haline geldikçe hasılatlarının büyük bölümünü yaygın küresel para birimleri ile gerçekleştirecek böylece kur riskinden daha az etkilenecek ve marka değerlerini koruyacaklardır. Bunun için, Türk şirketlerinin “dünya markası” hedefinden şaşmamaları ve her zaman markalarını küresel ölçekte değerli hale getirmek için çaba harcamaları gerekecektir” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.