Gıda Hattı

İşte koronavirüsun Delta Plus mutasyonu!

25 Ekim 2021, 21:09
Paylaş
İşte koronavirüsun Delta Plus mutasyonu!

Vaka sayısında ardı ardına rekor tazeleyen Rusya’da Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi, elektron mikroskobu kullanarak, koronavirüsün Delta Plus mutasyonunu görüntüledi.

Rusya'da en çok görülen korona virüs mutasyonlarından olan Delta Plus mercek altına alındı. EpiVacCorona aşısını geliştiren Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi (Vektör), elektron mikroskobu kullanarak Delta Plus mutasyonunu görüntüledi.

Delta Plus’un elektron mikroskobuyla elde edilen fotoğraflarını yayımlayan Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), virüsün bir Afrika yeşil maymununun böbreğinin epitel hücre kültürü üzerine yapay olarak yerleştirildiğini bildirdi.

İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan Delta Plus, Rusya'da ise geçtiğimiz Haziran ayında görülmüştü.

Rusya, vaka sayısıyla yine rekor kırdı

Bu arada Rusya’da son 24 saatte açıklanan 37 bin 930 vaka sayısı, koronavirüs salgınının başından bu yana kayıtlara geçen en yüksek vaka sayısı oldu.

Rusya Korona Virüs ile Mücadele Merkezi tarafından açıklanan son verilere göre, ülkede salgının başından beri kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşılırken, hayatını kaybedenlerinin sayısında düşüş yaşandığı görüldü. Merkezin aktardığı verilere göre son 24 saatte 37 bin 930 yeni vaka tespit edilirken, ülkedeki toplam vaka sayısı 8 milyon 279 bin 573’e ulaştı. Başkent Moskova, 7 bin 778 vaka sayısı ile yine ilk sırada yerini aldı. Salgının başından beri Moskova’da kayıtlara geçen vaka sayısı 1 milyon 774 bin 707’ye ulaştı.

Ülkede son 24 saatte kayıtlara geçen vefat sayısı ise bin 69 oldu ve böylelikle ülkede salgının başından beri hayatını kaybedenlerin sayısı da 231 bin 669’a ulaştı. İyileşen kişilerin sayısı 20 bin 690 olarak açıklanırken, salgının başından beri iyileşen kişi sayısı da 7 milyon 186 bin 661’e ulaştı.

Putin’den koronavirüse karşı yeni önlemler

Rusya, artan Korona virüs vaka saylarının önüne geçebilmek için yeni önlemler almaya hazırlanıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gece 23.00 ile 06.00 arasında eğlence merkezlerinin kapatılmasının yanı sıra vakaların en çok görüldüğü bölgelere Sağlık Bakanlığı tarafından ek sağlık personeli ve ek teçhizatların gönderileceğini söyledi. Putin, Sağlık Bakanlığı’nın yetersiz kaldığı bölgelere Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın destek vermesi talimatını da verdi.

60 yaş üstü kişilere kendilerini izole etme çağrısında da bulunan Putin, maske kuralına uyulması ve toplu ulaşım araçlarında denetimlerin arttırılması emrini verdi. Putin’in talimatlarından sonra bölge valileri, 60 yaş üstü kişilere kendilerini karantinaya alma çağrısı yaptı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.