Gıda Hattı

İşte kalp sağlığınız için en uygun uyku zamanı

17 Kasım 2021, 12:12
Paylaş
İşte kalp sağlığınız için en uygun uyku zamanı

Kalp sağlığı ile beslenme arasında sıkı bir ilişki olduğu bir gerçek. Yağlı diyetler, yüksek enerji içeren besinleri tüketmek kalp sağlığınız için riskli oluyor. Peki, uyku ile kalp sağlığı arasında nasıl bir ilişki bulunmakta?

Yeni araştırmalar akşam 10 ile akşam 11 arasında uykuya dalmanın kalp hastalığı riskinin daha düşük olmasıyla ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.

Yaklaşık altı yıl boyunca izlenen 88.000'den fazla yetişkinden elde edilen verilerin analizine göre, akşam saat 22 ile 23 arasında uyuyanların gece 23 ile 23:59  arasında uyuyanlara göre kalp hastalığı riskinin yüzde 12 daha az olduğu belirtiliyor. Gece yarısından sonra uyuyanların ise kalp hastalığına yakalanma riski yüzde 25 daha fazla.

Vücudun sirkadiyen ritim adı verilen ve fiziksel-zihinsel işleyişi düzenlemeye yardımcı olan 24 saatlik bir dahili saati bulunmakta. Erken veya geç yatma saatlerinin vücut saatini bozma olasılığı daha yüksek. Ayrıca kardiyovasküler sağlık için olumsuz sonuçlar doğurabileceğini de söylemek mümkün.

Yaş, cinsiyet, uyku süresi, uyku düzensizliği, erken veya geç uyumak, sigara içme durumu, vücut kitle indeksi, diyabet, kan basıncı, kolesterol düzeyleri ve sosyoekonomik durum gibi bir dizi faktör dikkate alındığında gece yarısı uyumak azımsanmayacak bir yere sahip.

Beslenme, uyku zamanı ve egzersiz birbirini tamamlıyor

Tabi ki sadece akşam 10 ile 11 arasında uyuyarak kalp hastalığı riskinden uzaklaşmak mümkün değil. Kaliteli beslenmek ve yemek yediğiniz saatler kalp sağlığınız için çok önemli. Yemek yedikten sonra hemen uyumak kalbinizi yormakta.

Düzenli egzersiz yapmanın kalp sağlığınızı olumlu etkilediğine dair çalışmalar mevcut. Düzenli egzersiz yaparsanız kalbiniz bir atışta daha fazla kan pompalar. Dolayısıyla daha az kalp atışıyla daha çok kan dolaşımı meydana gelir.

Sonuç olarak akşam 10-11 arasında uyumanın kalp sağlığı açısından olumlu etkilerinin olduğunu söylemek mümkün. Ama tek başına yeterli olmadığını söylemek gerekiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.