Arama
Gıda Hattı
banner
Arama

İşte iş yerindeki en popüler 5 güven katili

Hümeyra Kabaca

TÜM YAZILARI

Hümeyra Kabaca

16 Nisan 2019, 17:18

İşyerinde bazı çalışanlar ön plana çıkarlar. Şevkli, çalışkan, her zaman fikirlerini paylaşmaya veya yeni görevler almaya hazır olan o kişi! Kendileri dahil olmak üzere etraflarındaki herkesi, şirketin bir malı mülkü olduklarına ikna etmeye çalışırlar. Aslında bu kadar mücadeleyi "GÜVEN" için yaparlar...

businessnewsdaily.com tarafından hazırlanan "İşyerindeki 5 Güven Katili ve Yenmenin Yolları" isimli kısa E-Book'a göre işyerinde güven, çok önemli bir avantaj ve kariyer gelişiminde büyük bir faktördür. Ama bahsedilen tip, herkese uymayabilir.

Bu durumda kendi gibi kalmaya çalışanlar hep konumlarını sallantıda hissederler. Şüpheler ve korkular, gerekli riskleri almalarına ve görüşlerini ifade etmelerine engel olur. Şimdi sizinle işyerindeki güven katillerini ve onlarla nasıl başa çıkacağınızı paylaşalım...

İşte iş yerindeki en popüler 5 güven katili

1. Mükemmeliyetçilik

Yüksek performanslı çalışanlar çoğu zaman saçma standartlara ulaşma konusunda kendilerini baskı altına alıyorlar ve başaramadıklarında çok cesaretleri kırılıyor. Farklı olarak herkesin zayıf ve güçlü yönleri vardır. Ne zaman projede düşmeye başlarsanız, kendine şunu sor: "Elimden geleni yaptım mı?" Eğer yaptıysanız, insan olduğunu bilmelisin ve “her şeyi kusursuzca yapamıyorum - ve bunu kabul ediyorum” demelisin. Olumsuz konuşmayı durdurmalı ve kendimize elimizden gelenin en iyisini yaptığımızı anlatmalıyız. Bunu hayatınızın mottosu yapabilirsiniz.

2. Mikro-Yönetici Patronları

Mikro yönetilen olmak bir insanın işinde yeterince iyi olmadığını hissettirir. Patron niye başka birini nitelendiriyor ve size bir görevi nasıl tamamlayacağınızı o söylüyor? Aynı zamanda çoğu durumda, muhtemelen yanlış bir şey de yapmıyorsunuzdur. Bu durumu kişisel algılamamanız gerekir.  Genellikle sebep, patronların kontrol çılgınlığı olur,  kontrol etme davranışının altında da kendi korkuları yatar. [Patronunuzun] mikro yönetimi muhtemelen kendisini nasıl daha iyi hissettiğiyle ilgilidir. Bir mikro-yönetici sizin için bazı güvensizliklere neden olabilir, ancak savaşacak olan, kendinden ne kadar uzaklaştığını anlayacak ve nereye gitmek istediğini bilecek olan sizsiniz.

3. İşyerinde Ayrılma

İşinizle bağlantınızı koparmanın ve bu nedenle kendine güven duymamanızın en yaygın sebeplerinden biri, becerilerinizden yararlanamayan işler yapmaktır. Herkesin yapabildiği bir şeyler ve daha baskın olan yetenekleri muhakkak vardır.

Bunları işinizde kullanmıyorsanız, başka fırsatları değerlendirmek istemelisiniz. Bir başka seçenek de iş performansınızla ilgili iyimser ve cesaret verici bir tutum sergilemektir. Kendinizi kayıtsız hissediyorsanız, farklı bir bakış açısı veya yaklaşım deneyin.

Belki de sizi güçsüzleştiren bir yola ya da rutine düştünüz. Değiştirin onu; tutkularınızı güçlendirecek farklı bir yaklaşım benimseyin. İşinizi daha keyifli hale getirebilecek farklı ne yapabilirsiniz? Bunu bir işverenle tartışmaktan korkmayın.

4. Başarısızlık Korkusu

Herkes korku yaşar - bazıları diğerlerinden daha fazla yaşar. Sinirsel mideyi ve terli avuç içlerini kontrol altına almanız ve bu durumla yüzleşmeniz çok önemlidir. Kariyer danışmanlığı grubunun kurucusu Heather Monahan, “Korku, insanları farkında bile olmadıkları bir şekilde geri tutar” diyor. Bu aşılması gereken bir durumdur. Tabii ki, kariyerinizde “doğru yapmak” istiyorsunuz; ancak başarısızlık korkusunun yeni bir şey denemek için size engel olmasına izin vermemelisiniz. Bir proje planlandığı gibi sonuçlanmayabilir ve siz de hata yapabilirsiniz.

?Bu deneyimleri öğrendiğiniz sürece, gerçekten başarısız olmazsınız.

5. Kritik Meslektaşlar

Kaba, kibirli veya tatsız kişilerle çalışmak gerçekten iş yerinde tatmin olma durumunuzu düşürebilir, özellikle olumsuzlukları direkt size yönelikse. Mikro yöneticilerde olduğu gibi, profesyonellerin bu davranışı kişisel olarak almamaları gerekiyor.

Ama aynı zamanda iş arkadaşınızla problemleri halletmek için çaba göstermelisiniz. Herkes kendi sokağını temizleyecek, olumsuz duruma katkı sağlayacak herhangi bir şey yaptı mı bakacak.

?Eğer yapmadıysan, ne gerekiyorsa onu yapacaksın.

Güveninizi yüksek tutmak için;

?Risk almaktan çekinmeyin,

?Toplantılarda öneriniz her ne ise söyleyin,

?İş yerinde özgüven için sesinizin duyulması gerektiğini unutmayın,

?“Özür dilerim” yerine “Affedersiniz” demeyi tercih edin,

?“Bunun işe yarayacağını düşünüyorum” demek yerine “Bu işe yarayacak çünkü…” deyin,

?Ve kendinizi, mizah unsuru yapmayın ??

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.