Gıda Hattı

İşte İngilizleri ayağa kaldıran o reklamlar!

24 Şubat 2016, 14:38
Paylaş
İşte İngilizleri ayağa kaldıran o reklamlar!

İngiltere Reklam Standartları Kurumu'na reklamlara ilişkin şikayet üstüne şikayet yağdı. En çok şikayet edilen marka, Money Supermarket oldu. İngilizler, bu reklamlarla ayağa kalktı ve sosyal medyada reklamların yasaklanması için kampanyalar başlattı.

omega-gidahatti

İngiltere merkezli protein tozu satan ünlü marka Protein World ve sağlık ve kişisel bakım ürünleri üreticisi Omega Pharma’nın reklamları, İngiltere Reklam Standartları Kurumu’na en çok şikayet edilen reklamlar arasında yer aldı. Her ikisi de zayıf kadın vücudunu, ideal vücut olarak gösterdiği ve ideal kadın vücudu algısı yaratmaya çalıştığı için suçlamaların hedefinde oldu.

Listenin başında 1.513 kez şikayet edilen Money Supermarket yer aldı. Booking.com 2, PayPal İngiltere 3, Booking.com 4, Protein World 5, İngiliz Kalp Vakfı 6, Booking.com 7, İngiltere Sağlık Bakanlığı 8, Nicocigs 9 ve Omega Pharma 10’uncu sıraya yerleşti.

Protein World’un reklam panolarında yer alan reklamlarının kaldırılması için sosyal medyada 71.111 imza toplandı. Söz konusu afişlerde “Vücudunuz yaza hazır mı?” sorusu yer alıyordu. Reklam, sanki belirli vücut ölçülerine sahip olmak zorundalarmış gibi kadınlara baskı yaptığı gerekçesiyle şikayet edildi.

sikayet-gidahatti

Ancak son kararı veren Reklam Standartları Kurumu; söz konusu reklamın yazın güvenle bikini giyebilmek için zayıflatıcı takviyeler almaları gerektiğini düşünen, farklı vücut ölçülerine sahip kadınlar üzerinde baskı oluşturmadığına karar verdi.

Reklam Standartları Kurumu tarafından yapılan açıklamada, şu anda kızışan ortamı “görmezden gelmek” dışında yapılması gereken bir şey olmadığı ve bu “gürültü” bittiğinde reklamı engellemek için hiçbir neden kalmayacağı bildirildi.

Omega Pharma’nın zayıflamaya yardımcı olduğu ileri sürülen XLS Medical adlı ürününün reklamını izleyenler, reklamın insan vücuduna sorumsuz bir şekilde yaklaştığını ifade ettiler.

Şirket, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kimseyi incitmek gibi bir amaçlarının olmadığını, sadece XLS-Medical ile kilo kaybetmenin sağlık faydalarını vurgulamak istediklerini aktardı.

En çok rahatsız eden reklamlar…

moneysupermarket-reklamHalk, İngiliz Kalp Vakfı’nın reklamında babası kalp krizi sonucu ölen çocuğun “üzüntülü” halini görmekten rahatsız oldu. Ayrıca İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bir adamın insan eti ve kandan oluşan sigarayı sararken gösterildiği korkunç sigara karşıtı reklamda, birçok kişi tarafından tepki topladı.

Money Supermarket’in reklamı, açık ara en çok şikayet edilen reklam oldu. İzleyiciler,  kot şort ve topuklu ayakkabı giyen adamın yolun ortasında dans etmesinin “açık bir şekilde cinsellikle ilişkili” olduğu gerekçesiyle reklama şikayet yağdırdılar. Ancak Reklam Standartları Kurumu, gelen şikayetlerin %75’inin reklamı, cinsel içerikli olduğu için değil yanıltıcı olduğu için şikayet ettiklerini kaydetti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.