Gıda Hattı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi üretti. İşte ilk mor patates!

20 Temmuz 2018, 18:15
Paylaş
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi üretti. İşte ilk mor patates!

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Türkiye’de ilk defa “İlk Mor” adı verilen mor patates üretti.

Özel sektörle birlikte Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarafından geliştirilen mor patatesle ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, üretilen mor renkli patatesin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tescillendiğini söyledi.

Kırmızı ve pembe patates çeşitleri de yolda

Kırmızı ve pembe patates çeşitleri için de çalışmaların sürdüğünü bildiren Çalışkan, “Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi olarak patates ıslahı konusunda çok yoğun ve kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Özel sektörle birlikte geliştirdiğimiz mor etli çeşidimizin tescili amacıyla, geçen yıl Tarım ve Orman Bakanlığına başvuru yaptık. İlk değerlendirme sonucunda da çeşidimize bakanlık tarafından üretim izni verildi” dedi.

"Tadı biraz farklı ama mor patates daha sağlıklı"

Mor renkli patatesin daha sağlıklı olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, “Lezzet farkı bu biraz, tabii damak tadıyla da alakalı. Ama patatesten çok farklı bir tat yok açıkçası. Yine patates tadı var ama aromada renkten kaynaklanan bir farklılaşma var normal patatesten. Ama kesinlikle rahatsız edici bir renk değil. Zaten bunun tüketimi de kullanımı da dünyada gittikçe yaygınlaşmakta. Sağlık açısından çok daha sağlıklı bir patates çeşidi” değerlendirmesini yaptı.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.