AramaArama
Gıda Hattı

İşte, hayatınızı kurtaracak 12 kahraman yiyecek

4 Ağustos 2016, 15:40
Paylaş
İşte, hayatınızı kurtaracak 12 kahraman yiyecek

Son derece faydalı olduğunu bildiğiniz yiyecekleri tüketiyor ama yine de kilo mu alıyorsunuz? Yoksa şişkinlikten şikayet edip, faydasını hiç görmedim mi diyorsunuz? Sebebi doğru gıdayı yanlış saatte yemeniz olabilir. Yemek.com, Günün Doğru Saatinde Yenildiğinde Hayatınızı Kurtaran 12 Kahraman Yiyecek başlıklı listesinde, mucize gıdaları ne zaman yemek gerektiğini belirledi. Temel kural ise, akşamı en hafif öğün ile sonlandırmak.

zayiflamak-sismanlik-kilo-takintisi-3-gidahatti

Sağlıklı olmak için yediklerinize dikkat etmeniz gerektiği aşikar. Her gün dört bir yandan onlarca beslenme önerisi duyuyorsunuz. Uyguladığınızda ise, söylenenin aksine farklı sonuçlar alıyorsunuz. Çünkü kaçırdığınız nokta şu; ne yediğiniz kadar ne zaman yediğiniz de önemli.

zayiflama-diyet-beslenme-gidahatti

Fındık akşam kilo yapar, öğlen kolesterolü düşürür

Bir avuç fındık yemek kalp ritmini düzenlediği için kalp krizi geçirme riskinizi azaltır, kolesterolü düşürür. Dolaşım sistemi üzerindeki olumlu etkilerini de yadsıyamayacağımız fındığın enerji verdiğini de biliyoruz. Ancak fındığın faydalarından yararlanmak için onu öğle yemeği saatinde tüketmelisiniz. Akşam televizyon karşısında atıştırılan fındıklar ise kilo almanıza yol açar.

findik-gidahatti

Peynir akşam hazımsızlık yapar, en iyisi sabah yemek

İçerdiği zengin kalsiyum ile kemik erimesini önleyen, sindirim sistemini düzene sokan, tansiyonu düşüren peyniri en iyisi kahvaltıda yemek. Peynirin hazmı zor olduğu için akşam saatlerinde yenen peynir özellikle midesi hassas olanlarda hazımsızlık yapacak ve günü kötü bitirmenize yol açacaktır.

peynir-gidahatti

Şeker sabah yenirse, yakması kolay olur

Bünyeniz tatlı şeylere ihtiyaç duyuyorsa sabah saatlerinde tüketmeye çalışın. Sabah kahvaltıda yediğiniz tatlı şeylerden, örneğin mis gibi bir çilek reçelinden aldığınız kaloriyi gün içinde daha kolay yakabilirsiniz.

tatli-gidahatti

Sabah yenen bitter çikolata yaşlanmayı yavaşlatır

Kahvaltıda hiç çikolata yemeyi denediniz mi? Sabah yenen bitter çikolata yaşlanma etkilerini azaltan antioksidan maddeleri vücuda salar ve kalbinize de iyi gelir. Ancak gün içinde atıştırmalık olarak 25 gramdan fazla bitter çikolata tüketmemeye özen gösterin.

cikolata-gidahatti

Sabah yenen portakal gastrit riskini artırır

C vitaminin ana vatanı portakal mevsiminde, gün içinde öğün aralarında yenmeli. Sindirim sistemine faydalarının yanı sıra metabolizmayı hızlandırma görevini bu saatler içinde sağlayan portakalı eğer kalkar kalkmaz, boş mideye yerseniz alerjik reaksiyonlara ve mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu da gastrit riskini artıracaktır.

portakal-gidahatti

Elma kabuğunu mide akşamları zor hazmeder

Akşam yemeğinden sonra kabuğuyla güzel bir elma keyfi yapanlardansanız bir daha düşünün. Elma kabuğunda bulunan pektin isimdeki bileşeni hazmetmek zordur, özellikle akşam saatlerinde çok daha zordur. Mide asitini artırır ve bu da rahatsızlığa yol açar. Halbuki sabah yenen elma yine kabuğundaki pektin sayesinde bağırsakları çalıştırır ve kanser riskini azaltır.

elma-gidahatti

Öğlen yenen muz mide ekşimelerinin ilacıdır

Yüksek oranda lif içeren meyvelerin başında gelen muz hazmı kolaylaştırır ve mide ekşimesini geçirir; tabii eğer öğlen yeniyorsa. Aynı muzu akşam yemeğinde sofranıza konuk ederseniz sindirim sisteminizi rahatsız eder ve balgam üretimine neden olur.

muz-gidahatti

Sabah patatesli bir omlet kan kolestrolünü düşürür

Sabah saatlerinde yendiği takdirde patates nişastası kan kolestrolünü düşürür ve vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri sağlar. O yüzden sabah kahvaltısında patatesli bir omlet aslında çok iyi fikir olabilir. Ancak, patatesleri akşam yemeğinde çok fazla tüketirseniz kilo alabilirsiniz.

patates-gidahatti

Sabah yenen domates pankreasa iyi gelir

Domatesin en fazla faydasını sabah kahvaltısında görürsünüz. Barındırdığı organik asitler sindirimi hızlandırır, mide ve pankreasın işlevlerini düzenler. Ama akşam çok fazla domates tüketmek yani bu asitleri vücuda kabul etmek metabolizma üzerinde olumsuz etki yapar ve dengeyi bozar.

domates-gidahatti

Kırmızı etin yeri öğlen yemeğinde

İçerdiği demirle öğle yemeğinde yenen et yorgunluğu azaltır ve hastalığa yakalanma riskini azaltır. Ancak hazmetmesi ortalama 5 saat süren kırmızı eti akşam yatmadan önce yerseniz sindirim sisteminize zarar verebilirsiniz.

kebap-gidahatti

Makarna vücudu toksinlerden arındırır

Lifli makarnalar sabah ve öğlen saatlerinde tüketilirse vücudu temizler ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca tip 2 diyabet riskini de azaltır. Akşam geç saatlerde yenen tabak tabak makarna ise doğal olarak kilo olarak size dönecektir.

makarna-gidahatti

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.