AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

İşte geleceğimizi etkileyecek 5 kritik gelişme

İşte geleceğimizi etkileyecek 5 kritik gelişme
4 Ocak 2016, 11:44

Türkiye’nin ilk ve tek gelecek trend ve teknolojilerini araştıran düşünce kuruluşu GelecekHane, 2015’te dünya çapında yaşanan ve dünyanın geleceğini ve insan yaşamını yakından etkileyecek en önemli 5 gelişmeyi açıkladı.

gelecekhane-www.gidahatti.comGelecekHane’nin analizine göre 2015’e Nesnelerin İnterneti, ‘gen’e müdahale edilebilmesi, robot teknolojisindeki gelişmeler, yapay zeka çalışmalarındaki ilerleme ve imzalanan Paris Protokolü damga vurdu.

GelecekHane tarafından yapılan analize göre, dünyanın geleceğini ve insan yaşamını yakından etkileyecek gelişme ve olaylar şöyle:

2015’in mega konusu: Nesnelerin İnterneti

Teknoloji dünyasında gündeme ve gelişmelere yön veren ‘mega konu’, 2015 için Nesnelerin İnterneti oldu. Sektörün yeni mega konusu, hem kurumsal hem de kamusal alanda her şeyin internete bağlanacağına ve akıllı hale geleceğine işaret ediyor. Tüm sektörler bu noktada iş geliştirme süreçlerini hızlandırırken insanlar için de daha akıllı ve kolay bir hayat geliyor.

Gen müdahalesi

İnsan genomunun 2003 yılında çözülmesinin ardından gen konusunda büyük yenilikler yaşandı. Biyoteknoloji sektörünün katlanarak büyümesi, gen sekanslama teknolojilerinin sürekli gelişmesi ve ucuzlaması sonucunda genleri okumanın ötesine geçildi. Mevcut gelişmelerle gen teknolojisi, her türlü canlının şifresine müdahale edebilecek noktaya geldi. İnsan ömrünün uzaması, hatta ‘Ölümsüzlük mümkün mü?’ gibi soruların daha ateşli bir şekilde tartışılmasına zemin hazırlandı.

Robotlar tehlikeli işleri üstlenmeye hazırlanıyor

Gelişen robot teknolojisi, yakın gelecekte robotların günlük hayatımıza önemli ölçüde dahil olacağını gösteriyor. ABD Savunma Bakanlığı Özel Projeler Dairesi’nin 2015’teki robotik yarışmasında robotlardan felaket kurtarma senaryosu istemesi ise robotların ileride pek çok zor ve tehlikeli işi üstleneceklerinin haberini veriyor. Doğal afetlerde ve büyük felaketlerde insanlığın kurtarıcısının robotlar olabileceği konuşulmaya başlandı.

Yapay zeka çalışmaları

Son yıllarda yapay zekaya önemli yatırımlar yapan Google’ın en dikkat çeken satın almalarından biri DeepMind oldu. Şirketin geliştirdiği yapay zeka, atari oyunlarını bir gecede çözdü ve insanlardan daha iyi oynayabilir hale geldi. Dünyanın en gelişmiş yapay zeka yazılımlarına sahip DeepMind’ın yapay zeka üzerine çalışmaları devam ediyor. Yapay zeka, insanları daha iyi bir gelecek için daha fazla umutlandırıyor.

gelecekhane-www.gidahatti.comCOP21 – Paris Protokolü

2015’in son haftalarında BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP21) imzalanan Paris Protokolü ile 195 ülke, dünya iklimini korumak üzere fikir birliğine vardı. Yıllar sonra temiz bir dünyayı mümkün hale getirecek kararların alındığı protokolde atılan imzalar sayesinde doğa ve çevrenin korunması yanında gelecekte yeşil ekonomide ciddi büyüme yaşanacağı öngörülüyor. Ekonomiler büyürken gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için umut artıyor.

GelecekHane ne yapar?

Türkiye’nin ilk ve tek gelecek trendlerini ve teknolojilerini araştıran düşünce kuruluşu GelecekHane, gelecek trendleri ve teknolojileri konusunda araştırmalar yapıyor, içerik üretiyor ve böylece insanlığın gelişimine katkıda bulunmaya gayret ediyor. GelecekHane, etkinlikler düzenleyerek, kurumlara danışmanlık hizmetleri ve bireylere eğitimler vererek, kurum ve kişilerin gelecekle ilgili bilinçlenmelerine ve daha bilinçli kararlar vermelerine katkıda bulunmaktadır.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.