Gıda Hattı

İşte en çok şeker içeren meyveler

9 Kasım 2021, 12:37
Paylaş
İşte en çok şeker içeren meyveler

Meyve; su, lif, vitaminler ve antioksidanlar sağlayan mükemmel bir besin kaynağı. Ayrıca meyveler doğal şekerler içeriyor.

Meyvelerde bulunan şekerler günlük toplam şeker alımımıza dahil. Kan şekeri alımlarını kontrol etmesi gereken kişilerin hangi meyvelerin daha yüksek şeker içerdiğini bilmesi oldukça faydalı.

Mango

Mango vücudunuza lif ve gerekli besinleri sağlıyor. Ayrıca kalori, sodyum ve yağ bakımından düşük. Bir mangoda 46 gram şeker var. Bu nedenle kilo vermeye veya yediğiniz şeker miktarını azaltmaya çalışıyorsanız bu meyveyi atlamanız önerilir.

Üzüm

Üzümler, meyve şekeri içeriği listesinde en üstlere yakın. Bir fincan üzüm yaklaşık 23 gram şeker içeriyor. Üzümleri yerken şeker içeriğine dikkat etmek önemli.

Kiraz

Kirazların meyve şekeri içeriği yüksek seviyede. Bir fincan kiraz 18 gram şeker içeriyor. Bu meyveler küçük olduğu için, yemek oldukça kolay. Aşırı yememek için yemeden önce istediğiniz porsiyonu ölçmek için bir ölçü kabı kullanmanız faydalı.

Armut

Orta boy bir armut yaklaşık 17 gram şeker içeriyor. Tüm armutu yemek yerine sadece birkaç dilim alın ve gerisini daha sonra buzdolabına koyabilirsiniz.

Karpuz

Karpuz, su ve potasyum gibi elektrolitlerle yüklü. Ancak orta boy bir karpuz diliminde 18 gram şeker bulunuyor. Terlediğinizde, dışarısı sıcakken ve egzersiz yaptığınızda daha fazla elektrolite ihtiyacınız var. Karpuz bu anlarda sizleri serinletebiliyor. Ama şeker alımınızı azaltmak için en fazla bir veya iki dilimden fazla yememek yararlı oluyor.

İncir

İki orta boy incirde 16 gram şeker bulunuyor. Ancak şeker alımınızı sınırlamaya çalışıyorsanız, incirleri dilimleyin ve protein açısından zengin bir atıştırmalık olarak keçi peyniri ile birlikte tüketin.

Muz

Bir orta boy muz 14 gram şeker içerir. İstediğinizden daha fazlaysa, hepsini yemek yerine yulaf ezmeli veya fıstık ezmeli sandviçinize biraz muz dilimleri ekleyin.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.