Gıda Hattı

İşte dünyanın en huzurlu ülkeleri…

22 Haziran 2016, 14:40
Paylaş
İşte dünyanın en huzurlu ülkeleri…

Türkiye’nin de dahil olduğu 163 ülkenin güvenlik ve huzur değerlendirilmesinin yapıldığı Küresel Barış Endeksi raporuna göre, Türkiye sıralamada geçen yıla göre 7 sıra geriledi ve 145’inci sırada yer aldı. Ülkelerin barış düzeylerinin belirlendiği çalışmada, en huzurlu ülke olarak İzlanda gösterildi. Sıralamada Suriye ise dünyanın en güvensiz ülkesi olarak belirtildi.

Amerika'daki Ekonomi ve Huzur Enstitüsü (Institute for Economics and Peace) kuruluşu dünyadaki 163 ülkeyi güvenlik ve huzur açısından değerlendirdi.

Enstitünün hazırladığı Küresel Barış Endeksi raporuna göre, Türkiye dünyadaki 163 ülke arasında güvenlik ve huzur açısından sonlarda yer aldı.

Geçen yıla göre 7 sırada daha gerileyen Türkiye, 145. sırada. Listenin en dibinde ise Suriye var. Dünyanın en huzurlu ve güvenli ülkesi ise İzlanda.

Toplumda emniyet ve güvenlik düzeyi, dahili ve harici çatışma boyutu ve militarizasyon derecesine göre yapılan değerlendirmede, her ülkenin barış düzeyi 23 göstergeye göre ele alındı.

Buna göre yapılan değerlendirme sonucunda hazırlanan Küresel Barış Endeksi raporuna göre, İzlanda 1192 puanla en huzurlu ülke olurken, Suriye 3606 puanla dünyanın şu anda en güvensiz ülkesi oldu.

dunya-ulkeleri-1-gidahatti

Türkiye 145’inci sırada yer aldı

Dünyada son bir yıl içerisinde terörist saldırıların artması nedeniyle, güvenlik açısından genel bir kötüleşme yaşandığına dikkat çekilen raporda, 163 ülkenin sadece yüzde 23’nde terör olayı olmadığı bilgisi paylaşıldı.

Barış endeksine göre Türkiye, 2710 puanla 163 ülke arasında listenin 145. sırasında yer bulabildi. Türkiye, 2015 endeksinde ise 138.sırada bulunuyordu.

istanbul-sokak-insan-gidahatti

Dünyanın en huzurlu ülkeleri

Küresel Barış Endeksi 2016 raporuna göre en güvenli ve huzurlu on ülkenin sıralaması şöyle:

1- İzlanda,

2- Danimarka,

3- Avusturya,

4- Yeni Zelanda,

5- Portekiz,

6- Çek Cumhuriyeti,

7- İsviçre,

8- Kanada,

9- Japonya,

10- Slovenya.

ulkeler-bayrak-gidahatti

Dünyanın en huzursuz ülkeleri

Sıralamada dünyanın en huzursuz 10 ülkesi ise şu şekilde sıralandı:

1- Suriye,

2- Güney Sudan,

3- Irak,

4- Afganistan,

5- Somali,

6 - Yemen,

7- Orta Afrika Cumhuriyeti,

8- Ukrayna,

9 - Sudan,

10-Libya.

ulkeler-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.