Gıda Hattı

İşte beyin sağlığını ve hafızayı iyileştiren bitkiler!

28 Eylül 2021, 00:57
Paylaş
İşte beyin sağlığını ve hafızayı iyileştiren bitkiler!

Dikkat, hafıza ve motivasyon günlük hayatta oldukça önemli üç faktör! İnsanların yaşam kalitelerini direkt etkileyen bu unsurları iyileştirmek insanları özgüvenli hissettirir.

Bazı bitkiler de nootropik olarak adlandırılan bu olumlu etkilere sahip. Peki, beyin sağlığını destekleyen ve hafızayı iyileştiren bitkiler neler?

Nootropikler son yıllarda popüler hale gelmekte. Konsantrasyona, odaklanmaya ve öğrenmeye yardımcı olan nootropikler arasında bir dizi bitki yer alır.

Biberiye

Biberiye mutfakta baharat olarak kullanılan bir bitki. Ancak olumlu etkileri sadece mutfakla sınırlı değil! Aynı zamanda nörolojik ve serebrovasküler etkileriyle nootropik bitkiler arasında yer alır.

Terpenler ve fenolik asit içerdiği için aromalı bir bitkidir. Farklı yöntemlerle kullanılabilir. Zeytinyağı ve sirkeyle tüketilebildiği gibi bir odada tütsü şeklinde de solunabilir. Ayrıca biberiye çayı da oldukça popüler!

Limon melisa otu

En önemli etkisi yatıştırıcılıktır. Üstelik ruh halini destekleyerek uyanıklığı arttırır. Ayrıca bilişsel verimin artmasına da yardımcı olur.

Ayrıca beyinin yaşlanmasını da geciktirir. İnfüzyon şeklinde ya da kapsül ve şurup formları mevcut!

Bakopa

Antioksidan, anti-inflamatuar, nöroprotektif ve sinirsel iyileştirme özellikleriyle bilinmekte!

Bakopa, beyin netliği, akılda tutma, problem çözme ve öğrenme hızına yardımcı olmak için günlük olarak tüketilebilecek bir bitki. Hap, tentür veya kuru bitki şeklinde tüketilebilir.

Mabet ağacı

Yüksek oranda flavonoid içerir. Bu da onu güçlü bir antioksidan yapar. Beyni oksidatif stresten ve yaşlanma sürecinden korur.

Ayrıca serebrovasküler sağlığı desteklerken hafızayı ve dikkati geliştirmeye yardımcı olur. Mabet ağacı özleri, sıvı özler, kuru toz bitkiler ve yüksek kaliteli standart özler halinde bulunur.

Son olarak nane, safran, adaçayı ve fesleğenin de birer nootropik olduğunu söylemek gerekir.

Ancak tüm bu bilgilerin ışığında bu bitkileri tüketirken bir hekime danışmak ve hekim önerilerine uymak oldukça önemli!

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.