Gıda Hattı

İşte bağırsak sağlığınızın azaldığının işaretleri!

28 Şubat 2022, 12:40
Paylaş
İşte bağırsak sağlığınızın azaldığının işaretleri!

Bağırsakların vücudun ikinci beyni olduğu söyleniyor.Hatta sağlıksız bir bağırsağınız varsa bu durum tüm vücudunuza zarar verebiliyor.Bunun neden olduğunu anlamak için öncelikle düzgün işleyen bir bağırsağın nasıl çalışması gerektiğini bilmek yardımcı olur.

Gastrointestinal yolunuz ağzınızla başlar ve anüsle biter.Bağırsaklarınızın görevi yiyecekleri almak, sindirmek, besinleri emmek ve kalan atıkları dışarı atmak olarak özetlenebiliyor. Ama bağırsaklarınızda işlerin yolunda olup olmadığını nasıl anlarsınız? 

Gastroenterelog Rosia Parrish, " Sağlıklı bir bağırsak genellikle, günde bir ila iki kez defekasyon işlemi gerçekleştiğinde düzgün çalışıyor" diyor. Bu günlük bağırsak hareketlerinde ishal, kabızlık ve gevşek dışkı gibi semptomlar olmamalı. Sağlıklı bir bağırsağın diğer belirtileri arasında hemoroid gibi rektal semptomların ve gaz, şişkinlik ve karın ağrısı gibi karın semptomlarının olmaması yer alıyor.

Sağlıksız Bağırsakların Ortak Belirtileri

Mideniz gaz, şişkinlik, ishal, kabızlık ve karın ağrısı gibi semptomlardan sık sık rahatsız oluyorsa, bunlar kalın bağırsakları etkileyen yaygın bir durum olan irritabl bağırsak sendromunun (IBS) belirtileri olabiliyor.

Microbiome dergisinde Nisan 2017'de yayınlanan bir araştırma , kronik yorgunluk sendromu olan kişilerin gastrointestinal sistemde bulunan bakteri, mikroorganizma, mantar ve virüslerden oluşan bağırsak mikrobiyomunda dengesizliklere sahip olabileceğini buldu. Araştırmacılar ayrıca, yorgunluğu olan kişilerin neredeyse yarısının da IBS'ye sahip olduğunu buldular.

Araştırmalar, zayıf ve obez insanların bağırsak mikrobiyomlarında farklılıklar buldular. Nutrition Today dergisinde yayınlanan bir araştırma , kötü beslenme ve uygun olmayan diyetin obezite ile bağlantılı bağırsak bakterilerini destekleyebileceğini öne sürüyor.

Yapılan çalışmalar sağlıksız bir bağırsak ile akne, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt sorunları arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Frontiers in Microbiology'de  yayınlanan bir başka inceleme, sağlıksız bir bağırsağın solunum alerjileri, gıda alerjileri ve cilt alerjileri gibi alerjik durumlarda karmaşık bir rol oynayabileceğini ortaya koyuyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.