AramaArama
Gıda Hattı

İşte Acı biber çeşitleri ve Scoville Skalası

18 Aralık 2018, 22:38
Paylaş
İşte Acı biber çeşitleri ve Scoville Skalası

Acı seviyesine göre acı biber çeşitleri farklılaşıyor. Biberdeki acının dozu ise Scoville Skalası ile belirleniyor. Peki Scoville Skalası nedir? İşte Scoville Skalası ve skaladaki acı biber çeşitleri.

Acıseverler, acı biberdeki kapsaisin maddesinin ağızdaki acı sinirlerinde bulunan reseptörleri harekete geçirdiğini ve herhangi bir zararı olmadığını biliyor. Peki acı biber çeşitleri ve acı dozunu belileyen Scoville Skalası hakkında neler biliyoruz..

Acının dozu için Scoville Skalası

Biberdeki acının dozu, Scoville skalası olarak bilinen bir ölçeğe göre belirlenir. Buna göre, Carolina Reaper adıyla bilinen biber 2,2 milyon gösterge ile en acı olanıdır.

Scoville Skalası 1912 yılında Wilbur Scoville isimli farmakolog tarafından geliştirildi. Test, bir miktar biber ekstresinin tadı denekler tarafından hissedilmeyecek hale gelene kadar şekerli su ile seyreltilmesi ve acının hissedilmediği anda şekerli su ile biberin oranlarının ölçülmesiyle yapılıyor.

Acı biber çeşitleri

Jalapeno Biberi : 2500-10000 SHU, dunyanin en populer chili biberi. Orta boydaki bu biber, genellikle yesilken tuketilsede, bekletilmesi halinde kirmiziya doner ve acilik miktari artar.

Aleppo Biberi : 10000 SHU, Suriye ve Turkiye’de yetisen bu biberi genellikle pul biber olarak buluyoruz. Her pul biber tabiki Aleppo’dan olmasada, ozellikle aci olarak satilanlar oyle.

Tabasco Biberi : 30000 – 50000 SHU, Tabasco, Meksika’da uretilen bu biber, cogunuzun yakindan bildigi “Tabasco” sosununda kaynagi.

Cayenne Biberi : 30000-50000 SHU, Orta dogu ve Turkiye’de ozellikle toz halinde bulabileceginiz bu biberin anavatani Gine.

Thai Biberi : 50000-100000 SHU, Tayland’da uretilen ve tescilli 79 cesit aci biberden birisi, ufak boyutlarina ragmen yakindan bildiginiz Jalapeno’nun ortalama 10 kat acisi.

Madame Jeanette ( Surinam Red & Yellow) Biberi : 100.000-150.000 SHU, Surinam, Guney Amerika’ya ozgu bu biber aciligin yaninda meyvemsi aromasiylada oldukca begenilyor ve Surinam mutfagininda vazgecilmez bir urunu.

Scotch Bonnet Biberi : 150.000 – 350.000 SHU, Jamaika’ya ozgu bu biber ayni zamanda cok renkliligiylede ilgi cekiyor. Aci-tatli aromali Jamaika mutfaginin vazgecilmezi.

Habanero Biberi : 150.000 – 325.000 SHU, Guney Amerika’ya ozgu bu biberin tarihide cok eskilere dayaniyor. Yucatan’da oldukca uzun suredir kullanilan bu biberin Mayalar doneminde de bazi ayinlerde kullanildigi dusunuluyor. Sari,kirmizi ve turuncu renklerde bulmak mumkun ve kendi icerisinde farkli isimlerde anilan pek cok turu mevcut.

Trinidad Scorpion CARDI Biberi : 800.000 – 1.000.000 SHU, uzun sure dunyanin en aci biberi olarak anilan karayipler’e ozgu bu biber sonrasinda caprazlamayla uretilen pek cok biber turunede onculuk etti.

Ghost ( Bhut Jolokia ) Biberi : 800.000 – 1.041.427 SHU, Red Naga cilisi olarak ta bilinen bu biber 2007 yilinda dunyanin en aci biberi olarak Guinness rekorlar kitabina girdi fakat ozamandan bu yana tahtini kaptirmis durumda.

Carolina Reaper Biberi : 1.569.383 – 2.200.000 SHU, Ed Currie adli uretici tarafindan uretilen caprazlanmis bir tur olan bu biber 2013 yilindan bu yana dunyanin en aci biberi unvanini korumaktadir. Anne ve babasini kanserden kaybetmesi uzerine yaptigi arastirmalar sonucunda kendine gore aci agirlikli beslenmenin kansere care oldugu kanisina varmis ve biber uretimine girmistir.

Dünyanın yenilebilir en acı biberi : Carolina Reaper

Carolina Reaper orijinal ismi HP22BNH7 olan ve Guinness rekorlar kitabına göre dünyanın en acı biberi seçilen Capsicum chinense türü biberdir. Carolina Reaper Carolina Azraili anlamına gelir. Güney Carolina bölgesinde seralarda yetiştirilir ve kırmızı renkli dolma bibere benzer.

 

Acı biber çeşitleri ve Scoville skalası nedir diye incelediğimize göre bir de acı biber yeme konusundaki denemelere bakabiliriz.

Dünyanın en acı biberi

Carolina Reaper isimli ve Ed Currie sınıfından olan bu biber 7 Ağustos 2013 yılında Guinness rekorlar kitabına girmiştir. Scoville Heat Units'in Winthrop Üniversitesinin yaptığı testlere göre bu biberin acılık seviyesi yaklaşık olarak 1,569,300 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bazı verilere göre ise acılık seviyesinin 2.300.000'lere kadar ulaştığı da görülmüştür. Bu biberden tadacak kişilerin, eğer acıya dayanıklılığı yok ise çok ciddi mide hasarlarına yol açacağı uzmanlar tarafından sık sık gündeme getirilmiştir.

Jason McNabb Guinness rekorlar kitabına girmişti.
Jason McNabb Guinness rekorlar kitabına girmişti.

Öte yandan Eylül 2014'de Jason McNabb isimli kişi, bu biberden 10.95 saniyede üç tane yiyerek yine Guinness rekorlar kitabına girmiştir.

Günlük yemekte alınan acı biber dozunun kimseye bir zararı olmazken, macera peşindeki acı biber heveslilerinin bazı olumsuz deneyleri olmuştur. Kuşkusuz bunu belirlemek için acı biber çeşitleri ve Scoville skalası ne diyor diye bakmanızda fayda var.

Acı biber tecrübesi

2014'te İngiltere'nin Brighton kentinde yayınlanan The Argus gazetesinden iki gazeteci, TripAdvisor adlı seyahat sitesinde övgüyle bahsedilen ekstra acı burgerleri denemişti. Burada kullanılan sosun acısı Scoville skalasında biber gazından daha yüksek derecedeydi.

Acı dayanılmaz boyuttaydı. Gazetecilerden biri acıyı yatıştırmak için epeyce süt içmiş, diğerinde ise ağır mide krampları, ellerde his kaybı, titreme ve hızlı nefes alma gibi belirtiler baş göstermişti. Sonunda ikisi de hastaneye kaldırıldı. "Öyle acı çekiyordum ki ölüyorum sandım" diyordu biri.

Bazıları dünyanın en acı biberlerini kamera önünde yemeye kalkışır. Danimarka'da bin kişinin acı biber yeme girişimi filme alınmış, terlemesi, hıçkırması ve sonunda kusması görüntülenmişti.

Matt Gross ise Bon Apetit (Afiyet Olsun) dergisi için yaptığı bir denemede, dünyanın en acı biberi olarak bilinen Carolina Reaper biberinden üç tane yediğini ve kalp krizine benzer belirtiler de dahil olmak üzere semptomların 14 saat sürdüğünü yazıyordu.

Neden yanma hissi?

Peki acı biber neden bu kadar ciddi belirtilere yol açabiliyor?

Kapsaisin molekülü belki de bitkileri mantarlardan korumak için ortaya çıktı. Fakat bu madde, acı algısı yaratan ağızdaki bazı sinir hücrelerini (nöronlar) harekete geçiriyor.

Bu hücreler beyne yanma hissi gönderiyor. Acı biber yendiğinde oluşan bu yanma hissi gerçek yanma sonucu oluşan acı hissine benzerlik gösteriyor.

Bu nedenle, vücudun acı biber yeme sonucu oluşan semptomlara karşı tepkisi de gerçek yanma ile aynı. Örneğin terleme yoluyla vücut serinletilmeye çalışılıyor.

Acıyı algılayan sinir hücrelerinin salgıladığı maddeler kan damarlarının genişlemesine neden oluyor. Böylece hasar gören yerin onarılması için daha fazla kan taşınıyor. Fakat bu genişleme aynı zamanda yangıya (enflamasyon) yol açıyor.

Acı biber mideye iner inmez krampların baş göstermesi midede de sinir uçları olmasındandır. Vücut açısından yanmanın kaynağı ister ısıya ister kimyasala bağlı olsun, hedef ondan kurtulmaktır.

Sinir hücrelerinde ölüm

Yakıcı kimyasal maddeler yutma halinde devreye giren vücut reaksiyonları kapsaisin moleküllerine karşı da gösterilir. Ağızda, midede ya da başka bir yerde yanma hissini algılayan nöronlar, bu acıya sebep olan şeyin ayrımını yapmaz, vücut aynı şekilde tepki verir.

Fakat acı biberin verdiği bu geçici rahatsızlık dışında uzun vadeli herhangi bir tehlikesi yoktur. Fakat biyologlar, genç memelilerin uzun süre kapsaisin maddesine maruz kalmasının bazı acı nöronlarının ölümüne yol açtığını gözledi. Bu hücreler zamanla yıpranıyor ve yeniden üretilmiyor.

Bazıları, biber bitkisinin, memeliler tohumlarını yemesin diye böyle bir savunma mekanizması geliştirdiğine inanıyor. Bu tohumları yiyip dışkılarıyla başka bölgelere dağılmasını sağlayan kuşlarda acı reseptörlerinin bulunmadığı biliniyor.

Fakat biber bitkisi, bu acı hissinden zevk alan memeliler olarak insanla karşı karşıya. Neyse ki bu durum ona zarar veren bir sorun değil.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.