AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

İstanbul’un ilk yeryüzü pazarı Şile’de

İstanbul’un ilk yeryüzü pazarı Şile’de
16 Kasım 2015, 15:44

Şile Belediyesi’nin, Slow Food işbirliğiyle bu yıl üçüncü kez düzenlediği Tohum Takas Şenliği’nde Şile Doğal Ürünler Pazarı, İstanbul’un ilk yeryüzü pazarı olarak tescillendi.

Yerli tohumları korumaya ve iyi, temiz, adil gıda ile beslenmeye yönelik 3. Tohum Takas Şenliği, 15 Kasım Pazar günü yapıldı. Ata tohumlarının değerine dikkat çekilen, anılardaki lezzet ve kokuyu hissedebilmek, nenelerin ve dedelerin bıraktığı tohum mirasını yaşatmak için düzenlenen Tohum Takas Şenliği’ne doğal beslenme meraklıları yoğun ilgi gösterdi.

Etkinlikte aynı zamanda Şile Doğal Ürünler Pazarı İstanbul’un ilk yeryüzü pazarı olarak tescillendi. Dünyada sadece 44 tane bulunan yeryüzü pazarının 45’incisi Şile Doğal Ürünler Pazarı oldu.

3. Şile Tohum Takas Şenliği1Onlarca tezgahın kurulduğu şenlikte doğal ürünlerden yapılan tarifler damaklarda unutulmaz tatlar bıraktı. Ev yemekleri, damla sakızlı reçeller, meşhur Şile kestane balı, polen, fide, Şile Bezi ürünler, özellikle de şehir dışından gelen ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekti. Lezzet atölyelerinden çocuk atölyelerine, doktor görüşlerinden biyolog konuşmalarına, müzik dinletilerinden doğal ürünlerden yapılan tarhana ikramına festival tadında bir hafta sonu her yaştan sağlıklı ve doğal lezzet tutkunlarını buluşturdu.

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu; ”Tüm dünyada insanlar artık doğal ve kaliteli beslenmenin önemini kavradı ve bu alanda ciddi adımlar atılmaya başladı. Biz de Slow Food ilkeleri çerçevesinde mevsiminde, yöresel ve geleceğe dönük metodlarla tarım yapıyoruz. Üretimlerimizi ulaşılabilir fiyatlarla pazarımızda tüm doğal ürün sevenler ile buluşturuyoruz. Doğamızın ürünleri olan sermayemizi en güzel şekilde pazarlıyoruz. Hem sağlıklı besleniyor hem kazanıyor hem de topluma faydalı oluyoruz. İstanbul’un arkada bahçesiyiz ve bu marjinal değeri daha verimli bir şekilde yaşatacağız. Doğaya inanan ve doğal yaşama destek veren herkesi gönülden kutluyorum ve Şile’ye bekliyorum” dedi.

3. Şile Tohum Takas Şenliği 360 yıllık domates tohumu

Etkinlikte yetişkinler için reçel yapımı ve maydanozlu palamut tarifleri verilirken, çocuklar için ebru atölyesi gerçekleştirildi. Şenliğin devamında tohumlar kayıt altına alınıp karşılıklı takaslar yapıldı. Bu yıl gelen tohumlar içerisinde 60 yıllık domates tohumuna rastlandı. Böylece, bitkinin neslini devam ettirebilmesi ve biyoçeşitliliğin devam edebilmesi için tohumların çok önemli bir yere sahip olduğu bir kez daha anlaşıldı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.