Gıda Hattı

İstanbul’daki çocukların sütü İzmir’den!

23 Eylül 2019, 17:19
Paylaş
İstanbul’daki çocukların sütü İzmir’den!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), çocuklara ücretsiz süt dağıtımı uygulaması kapsamında Tire Süt Kooperatifi ile tedarik sözleşmesi imzaladı. 16 Ekim’den itibaren 8 ilçede başlatılacak uygulama için Belediye, 6 ay içinde 2 milyon 325 bin adet 1 litrelik UHT süt alımı yapacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üretici kooperatiflerinden aldığı sütü 11 yıldır binlerce çocuğa ücretsiz dağıttığı, önce “Okul Sütü” olarak başlayan, ardından 'Süt Kuzusu'na çevrilen projenin bir benzeri İstanbul'da da uygulamaya konuluyor.

İmamoğlu’nun vaadi, 16 Ekim’de hayata geçiyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimden önce sözünü verdiği çocuklara ücretsiz süt dağıtımı, 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde 8 ilçede başlatılacak.

Büyükşehir Belediyesi, dağıtılacak sütlerin tedariki için, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Süt Kuzusu Projesi’nde de sütleri temin eden Tire Süt Kooperatifi ile sözleşme imzaladı. Belediye 6 ay içinde 2 milyon 325 bin adet 1 litrelik UHT süt alımı yapacak.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyorük, “1453 yılında İstanbul'un fethinde gemileri karadan geçirip Haliç'e indirmek için kullanılan halatlar Tire'den gitmişti. 566 yıl sonra İstanbul'daki çocukların içeceği süt de Tire'den gidecek. Bu ilçemiz için bir gurur kaynağıdır. Tüm çocuklarımız ve üreticilerimiz adına kendisine teşekkür ediyorum. Denizli Merkezefendi Belediyesi de aynı şekilde projeyi başlatmak üzere. Yerel yönetimler ve kooperatifler el ele verip, ülkemizde güzel bir hareket başlattı, büyüyerek devam edeceğine inanıyorum. Tüm belediye başkanlarımıza çağrıda bulunuyorum.” dedi.

Ücretsiz süt dağıtımına 8 ilçede başlanacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul'un 8 ilçesinde ücretsiz süt dağıtımına başlanacağını belirtip, "Aileler tespit edildi, gelecek başvurular da değerlendirilecek. 16 Ekim'de Dünya Gıda Günü'nde ilk defa süt dağıtımına 8 ilçede başlıyoruz. Birebir evlerine süt dağıtımı yapacağız. İhtiyacı olan ailelerimize günlük süt dağıtımına başlıyoruz. Bu çok değerli bir şey. Halk Süt'ü evlerine teslim edeceğiz” demişti.

DHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.