Gıda Hattı

İstanbul’da yeni yasaklar! Ne zaman yürürlüğe girecek?

12 Eylül 2020, 00:07
Paylaş
İstanbul’da yeni yasaklar! Ne zaman yürürlüğe girecek?

İstanbul Valiliği, koronavirüs tedbirleri kapsamında deniz araçlarındaki düğün, nikah, sünnet düğünü, nişan ile açık alanlardaki konser, festival gibi etkinliklere 14 Eylül’den itibaren izin verilmeyeceğini duyurdu.

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin olağanüstü toplantısında alınan kararlar, Valilikten yapılan açıklamayla duyuruldu. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Teknelerde düğün, nişan; açık alanlarda konser ve festivaller yasaklandı

“Başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere, alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle;

İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından bugün yapılan toplantı sonrasında alınan 89 sayılı karar ile 12.09. 2020 tarihinden itibaren;

1- Kültür ve Turizm Bakanlığı veya İstanbul Valiliği Günübirlik Deniz Turizmi Kurulunca belgelendirilen gezi, spor, eğlence amaçlı olarak faaliyet gösteren deniz turizm araçlarında, gezi, tur ve restoran teknelerinde, ticari yatlarda, Şehir Hatları işletmesi, Turyol, Dentur, Avrasya, Mavi Marmara vb. işleticiler tarafından gezi, spor, eğlence amaçlı olarak;

deniz turizmi hizmetinde faaliyet gösteren deniz turizm araçlarında; düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere hiçbir surette müsaade edilmeyecektir.

2- Açık alanlarda yapılacak; konser, gösteri, festival vb. etkinliklere hiçbir surette müsaade edilmeyecektir.

Herhangi bir mağduriyete neden olunmaması için alınan kararlara uyulması önem taşımaktadır.

Yapılacak denetimlerde alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem tesis edilecek, konusu suç teşkil eden davranışlarla ilgili olarak adli işlem başlatılacaktır.”

Yasaklar 14 Eylül’den itibaren uygulanacak

Açıklamada yeni yasakların 12 Eylül’den itibaren uygulamaya konulacağı belirtilmesine karşın, daha sonra Valilikten yapılan ikinci açıklamada, “İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan 11.09.2020 tarih ve 89 sayılı karar, 14.09.2020 Pazartesi günü Saat:08.00’den itibaren uygulanacaktır” denildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.