Gıda Hattı

İstanbul’da sahte içkinin ağır bilançosu!

17 Aralık 2021, 12:17
Paylaş
İstanbul’da sahte içkinin ağır bilançosu!

İstanbul Valiliği, kentte sahte alkol zehirlenmesi nedeniyle 11’i yabancı, 22 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 5’i yabancı 16 kişinin ise hayati tehlikesi sürüyor.

Sahte Alkol Zehirlenmesi” başlığıyla İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, 17 Aralık 2021 saat 11.00 itibariyle sahte içki olaylarına ilişkin bilgilere yer verildi.

11’i yabancı 22 kişi hayatını kaybetti

Sahte Alkol Zehirlenmesi olaylarının önlenmesi amacıyla İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan tespitlere göre;

46 şahsın Sahte Alkol Zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere başvurduğu,

22 şahsın (11’i yabancı) hayatını kaybettiği,

16 şahsın (5’i yabancı) ise hayati tehlikelerinin olduğu ve tedavilerinin sürdüğü,

5 şahsın hayati tehlikesinin olmadığı,

3 şahsın ise taburcu edildiği tespit edildi.

Sahte içki ve alkol kaçakçılığı operasyonları

Sürdürülen kontrol ve denetim faaliyetlerinde; yakalanan 12 şüpheli şahıstan 4’ü tutuklanırken, 2 şüpheli hakkında Adli Kontrol Hükümleri uygulandı.

İstanbul’da 16 Kasım-16 Aralık 2021 tarihleri arasında alkol kaçakçılığının önlenmesiyle ilgili olarak 56 operasyon gerçekleştirilirken, bu operasyonlarda; haklarında işlem yapılan 78 şüphelinin 14’ü tutuklandı, 17 şüpheli hakkında Adli Kontrol Hükümleri uygulandı.

Yapılan operasyonlarda;

32.978 adet dolu halde alkollü içki şişesi, 27 ton 619 litre alkollü içki, sahte alkol imalatında kullanılan çok sayıda damıtma kazanı, hortum, huni, kapaklama makinesi, kapak ısıtıcı makineler, alkolmetre, etiket, kapak ısıtma makinesi vb. ele geçirildi.

İhbar ve şikayetler 174 Alo Gıda hattına yapılabiliyor

Valiliğin açıklamasında, “İlimizde sahte alkol imalatı ve alkol zehirlenmesinin önlenmesi konusunda ilgili kurumlarımızın denetimleri yoğun bir şekilde devam etmektedir. Vatandaşlarımızın görme kaybı başta olmak üzere, birçok sağlık sorununa ve can kaybına yol açabilen sahte içkiye yönelik ihbar ve şikayetlerini güvenlik güçlerimize ve “174” Alo Gıda İhbar Hattına bildirmesi önem taşımaktadır.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.