Gıda Hattı

İstanbul'da ekmek kaç TL? İstanbul'da ekmek 5 TL olacak mı?

23 Haziran 2022, 14:24
Paylaş
İstanbul'da ekmek kaç TL? İstanbul'da ekmek 5 TL olacak mı?
İstanbul'da ekmek kaç TL? İstanbul'da ekmek 5 TL olacak mı? İstanbul'da son dönemde çoğu ilçede ekmek fiyatı 5 TL oldu. Fiyatı belirleyen komisyonun üyeleri İstanbul Fırıncılar Odası ve İstanbul Ticaret Odası ekmeğin 3 TL olduğunu iddia ediyor.
İstanbul'da ekmek kaç TL? İstanbul'da ekmek 5 TL olacak mı? Ticaret Bakanlığı ise denetimlere başladı. Buna göre, 210 gram ekmeği 3 TL üzerinde satan fırınlara haksız fiyat uygulaması sonucu ceza kesilecek.
İstanbul’da son günlerde ekmek fiyatında tam bir karmaşa yaşanıyor. İstanbul Ticaret Odası, şubat ayı meclis toplantısında 210 gram ekmeğin fiyatının 3 TL olarak belirlendiğini açıkladı. Ancak son günlerde bazı fırınlarda ekmeğin fiyat 5 TL'ye kadar çıktı. İstanbul'da Anadolu ve Avrupa Yakası'nda ekmek fiyatları 4 ila 5 TL arasında seyrediyor. Ticaret Bakanlığı yetkilileri, konuyla ilgili Sabah gazetesine konuştu. Yetkililer ekmek fiyatını belirleme yetkisinin bakanlıkta olmadığını belirtirken şu ifadeleri kullandı:
"Biz belirlenen fiyatın üzerinde satış söz konusu ise haksız rekabet kapsamında denetim yaparız. Bu konuda artan şikayetlere istinaden İstanbul'da önceki gün ciddi bir denetim süreci başlatıldı.
Belirtilen fiyat üzerinde satış yapan fırınlar belirleniyor. 210 gram ekmeği 3 TL üzerinde satan fırınlara haksız fiyat uygulaması sonucu ceza kesilecek. Cezalar 14 bin TL'den başlıyor. 144 bin TL'ye kadar çıkıyor" dedi.
İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, "İstanbul'da ekmek kilogram fiyatı 14 TL civarında. Biz bu fiyatın artmasını talep ettik. Türkiye genelinde ekmek fiyatları 19-20 TL arasında seyrediyor. Biz de buradan hareketle İstanbul'da 210 gram ekmeğin 4 TL olmasını istedik. Konuyla ilgili talebimizi esnaf odasına ilettik.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.