Gıda Hattı

İstanbul Tarım Fuarı "AGROİSTANBUL 2007" Kapılarını Açtı

18 Ekim 2007, 17:46
Paylaş

ADG fuarcılık tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Tarım Fuarı (Agroistanbul 2007), İstanbul Fuar Merkezi'nde açıldı.

Agroistanbul'da bu yıl, ağırlıklı olarak sulama teknolojilerine yönelik ürün geliştiren firmalar yer alıyor. Yaklaşık 140 firmanın katıldığı fuarda, sulama teknolojilerinin yanı sıra traktör ve donanımları, tarım makineleri, hayvansal yem hazırlama makineleri, ahır ekipmanları, ilaçlama makineleri, süt ve besi sığırcılığı, bahçe makineleri ve aletleri, ıslah ve tohumculuk, gübreler, zirai ilaçlar, seracılık ekipmanları, hububat teknolojileri, ormancılık ekipmanları sergileniyor. Ukrayna ve Almanya'nın milli katılımcı olarak yer aldığı, Afganistan, Etiyopya, Mısır, Özbekistan, Senegal, Sudan, Rusya ve Ukrayna'dan alım heyetlerinin geldiği fuar, 20 Ekim 2007 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

Fuarda konuşan Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Halis Uysal, Türkiye'nin küresel ısınma riski bulunan ülkelerin başında geldiğini belirterek, küresel ısınmanın kalıcı olduğunu, bu nedenle radikal tedbirlerin alınması, sulama sisteminde de değişiklik yapılması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de kullanılan suyun yüzde 74'ünün tarımda kullanıldığına işaret eden Uysal, “Sulama sistemimizin yüzde 95'i açıkta yapılan sulama. Bu nedenle yüzde 50-60 su kaybımız oluşuyor. Burada bazı tedbirlerin alınması zorunlu hale geldi. Açıkta sulama kaldırılarak, damlama ve yağmurlama sistemine geçilmeli” dedi.

Milli su konseyi adıyla bir yapılanmanın oluşturulması gerektiğini ifade eden Uysal, “Küresel ısınma geçici değil, kalıcı olduğu için Milli Su Konseyi de yetmez, Türkiye'de su bakanlığının kurulmasından yanayım” diye konuştu.

Damlama ve yağmurlama sulama sisteminde eğitimin de çok önemli olduğuna, yanlış uygulanmalar nedeniyle açıkta verilen sudan daha fazla su harcanabildiğine işaret eden Uysal, GAP'ta fazla sulama nedeniyle toprağın yarıdan fazlasının kuraklaştığına dikkat çekti.

Uysal, küresel ısınmadan dolayı buğdayda yüzde 15, pancarda yüzde 22, pamukta ise yüzde 32 zarar oluştuğunu, küresel ısınmanın devam etmesi halinde gelecek sene bu zararın daha da artacağını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.