Gıda Hattı

İstanbul Havalimanı’nda 'Coronavirus' önlemleri!

24 Ocak 2020, 14:09
Paylaş
İstanbul Havalimanı’nda 'Coronavirus' önlemleri!

Sağlık Bakanlığı, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan yeni tip ölümcül coronavirüsü dolayısıyla, İstanbul Havalimanı’nda Çin’den gelen yolcuları termal kamera ile taramaya başladı. Havalimanında bir de karantina odası hazırlandı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan yeni tip ölümcül coronavirüsü, tüm dünyayı korkuya sevk ederken, Sağlık Bakanlığı İstanbul Havalimanı’nda Çin’den gelen yolcuları termal kamera taramasından geçirmeye başladı.

Çin'den gelen yolcular için girişler ayrıldı

Sağlık Bakanlığı, İstanbul Havalimanı’nda Çin uçaklarının yolcuları için özel kapılar tahsis etti. Bu kapıların önüne termal kamera yerleştiren Bakanlık, Çin'den gelen her yolcuyu termal kamera ile taramaya başladı. Sabah saatlerinde Çin’in Guangzhou, Pekin ve Şanghay şehrinden gelen yolcular termal kamerada taranarak yurda sokuldu.

Çin’den İstanbul’a gelen yolcularda herhangi bir olumsuz duruma rastlanmazken, İstanbul Havalimanı Baştabibi Dr. Aykut Yener Kavak, alınan önlemlerle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. 13 Ocak’tan itibaren tüm önlemleri aldıklarını söyleyen Kavak, şunları kaydetti:

 “1 Ocak’tan itibaren Çin’in Wuan kentinde başlayan Coronavirüsü tandemisi var. Biz tedbirlerimizi 13 Ocak’tan itibaren başlattık. İlk önce risk değerlendirmesini yaptık. Oradaki uçuşları çıkardık. Oradan bize hangi uçuşlarla hasta gelebilir? Daha sonra bu havayollarını tespit ederek, havayollarına ve alandaki tüm birimlere bilgilendirme notları ve kişisel olarak alınması gereken notları bildirdik.

Karantina odası hazırlandı

Daha sonra Bakanlığımızın Bilim Kurulu kararları doğrultusunda buradaki önlemleri seviye seviye yürürlüğe soktuk. Termal kamera taramalarına Çin uçaklarında devam ediyoruz. Bizim termal kameralarımız 38 derecenin üzerindeki vücut ısısını kameraya yansıtan sistemlerdir. Bunlar sadece o an kameranın önünden geçen kişilerden, vücut ısısı 38 derecenin üzerinde olan kişileri seçmemizi sağlıyor. Eğer 38 derecenin üzerinde ise o kişileri gruptan ayırarak ilk önce muayenelerini ve sorgulamalarını yapıyoruz. Eğer bir risk varsa o zaman karantina odalarımızda değerlendirmelerimizi bitirdikten sonra, 112’nin özel donanımlı ambulanslarda negatif basınçlı sedyelerle referans hastanelerimize sevklerini sağlıyoruz. Daha sonra tanı ve süreç için hastanedeki süreç başlıyor.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.