Gıda Hattı

İstanbul'da düzenlenecek 5'inci Dünya Odalar Kongresi'ne rekor düzeyde katılım bekleniyor

3 Temmuz 2007, 09:44
Paylaş

Dünya Odalar Federasyonu(WCF) tarafından düzenlenen 5'inci Dünya Odalar Kongerisi bu yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) ev sahipliğinde İstanbul'da düzenleniyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 110 ülkeden yaklaşık bin 600 kişiyle rekor bir katılımın beklendiği kongrenin Türkiye'nin imajına ve algılanmasına ilave bir katkı sağlayacağını kaydetti.

Milletlerarası Ticaret Odası(ICC) şemsiyesi altından faaliyet gösteren WCF'nin iki senede bir düzenlediği Dünya Odalar Kongresi'nin beşincisi 04-06 Temmuz tarihleri arasında TOBB'un ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenecek. Kongreyle ilgili bilgi vermek amacıyla bir basın toplantısı düzenleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kongrenin, dünya çapında 120 oda başkanı ve yüzlerce işadamını biraraya getiren en büyük uluslararası toplantı olduğunu ifade etti.

Dünyada küresel aktör olmayı hedefleyen Türkiye için kongrenin çok önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, 5'inci Dünya Odalar Kongresi'ne 110 ülkeden yaklaşık bin 600 işadamıyma rekor düzeyde bir katılım gerçekleşmesini öngördüklerini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, şuana kadar 200 işadamanın ikili görüşmeler için başvuruda bulunduğunu, kongrede ayrıca 130 konuşmacının katılımcılara sesleneceğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, "Amacımız yeni temaslar kurarak, fikir alışverişini sağlayacağız. İkili görüşmeler gerçekleştireceğiz. Bu bizim için bir fırsat olacak" dedi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Hisarcıklıoğlu, seçim öncesi böyle bir büyük organizasyonun gerçekleşmesini fırsat olarak değerlendirdiklerini ifade etti. Demokratik ülkelerden gelen katılımcıların bu konuda bir tereddütü olmadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Liderlerin birbirlerine söyledikleri biz vatandaşları etkiliyor. Ancak onlar(katılımcılar) ileri bakıyor." diye konuştu. Türkiye'nin potansiyelini göstermek için çalıştıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, kongrenin Türkiye'de düzenleniyor olmasının, ülkenin geldiği noktayı göstermek açısından önemli olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, kongrenin, Türkiye'nin imajına, algılanmasına ilave katkı sağlayacağını ifade etti.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.