Gıda Hattı

İstanbul açıklarındaki o gemi demir aldı!

7 Eylül 2018, 09:36
Paylaş
İstanbul açıklarındaki o gemi demir aldı!

İstanbul Ahırkapı açıklarında bir süredir bekleyen ve içerisinde şarbonlu hayvanların olduğu iddialarıyla gündeme gelen Panama bandıralı Rahmeh adlı gemi, Marmara'ya doğru açıldı.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), sosyal medya hesabından, İstanbul Ahırkapı açıklarında bir süredir bekleyen ve canlı hayvan taşımacılığı yapılan Panama bandıralı Rahmeh adlı gemide şarbon hastalığı taşıyan büyükbaş hayvanların olduğu iddiasını gündeme taşımıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, HAYTAP’ın gündeme taşıdığı iddiaları, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle, TBMM gündemine taşımıştı. Şeker, gemide şarbonlu hayvanların tutulduğu iddiasının doğru olup, olmadığını sormuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı: Gemi 20 Ağustos’ta boşaltıldı

Gündeme gelen iddialar üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı da bir açıklama yapmıştı. Açıklamada geminin boş olduğu belirtilerek, şunlar kaydedilmişti:

“Haberlere konu edinilen gemi, daha önce hayvan taşımacılığında kullanılmış olup, 20 Ağustos 2018 tarihinde boşaltılmıştır. Hayvan taşımacılığında kullanılan her araçta olduğu gibi, bahse konu olan gemide de koku vakası görülmüştür. Yayılan koku ve sineklenme gibi rahatsızlıklar için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Ekipleri tarafından ilaçlama ve temizlik gibi rutin işlemler gerçekleştirilmiştir.

İspanya’ya gidiyor

Söz konusu gemi bugün sefer talimatının hazırlanmasının ardından Marmara Denizini terk ederek İspanya'ya doğru hareket edecektir. Olayın tamamı bundan ibaret iken, kendilerini hayvan hakları örgütü olarak tanımlayan bazı maksatlı çevreler tarafından sosyal medya ve haber siteleri üzerinden kamuoyu yanlış yönlendirilmekte, gerçeği yansıtmayan kasıtlı bilgiler paylaşılmaktadır. Bu şekilde vatandaşlarımız paniğe sevk edilmektedir.

Bakanlık olarak beklentimiz, halkımızın resmi kaynaklardan yapılan açıklamaları dikkate alması ve toplumu paniğe sevk eden bu kişilere itibar etmemesidir. Bakanlığımızca, bu tür yasal dayanağı olmayan mesnetsiz iddiaların sürdürülmesi halinde bu iddialara yer veren haber siteleri ve sosyal medya hesapları hakkında gerekli adli ve hukuki işlemler başlatılacaktır.”

Tarım ve Orman Bakanlığı açıklamasında belirtildiği gibi, Panama bandıralı Rahmeh adlı yük gemisi, 6 Eylül akşam saatlerinde Ahırkapı açıklarından ayrılarak, Marmara'ya doğru açıldı.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.