AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

İştahınızın ‘kurbanı’ olmayın!

İştahınızın ‘kurbanı’ olmayın!
10 Eylül 2016, 09:00

Yaklaşan Kurban Bayramı ile beraber tüm aile bireyleri bir araya geliyor, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofralar kuruyor. Özellikle yüksek tansiyon, kalp damar, mide-bağırsak ve şeker hastalarının beslenmelerine daha çok dikkat etmesi konusunda uyaran Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, bayram için beslenme önerilerini paylaşıyor.

kirmizi-et-tuketimi-gidahatti

Tüm aileyi bir araya getiren, dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olan o güzel bayramlar dikkatsiz beslenme nedeniyle birçok sağlık problemini de beraberinde getirebiliyor. Bu zamanlarda büyük ölçüde değişen beslenme düzeni ve besin çeşitliliğine karşı önlemler alınmazsa istenmeyen sağlık problemleri yaşanabiliyor.

Kurban Bayramı’nda iştahımızın kurbanı olmamak için yediklerimize dikkat etmemiz gerektiğini belirten Çağatay Demir, alınacak ufak tedbirlerle yaşanabilecek sindirim güçlükleri, yüksek tansiyon problemleri ve kalp çarpıntılarının önüne geçilebileceğini söylüyor.

Taze kesilen etleri dinlendirmek gerekiyor

Kurban Bayramı ziyaretleri sırasında tüketilen et miktarında yoğun bir artış görülüyor. Özellikle kilo problemi, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp-damar rahatsızlığı olan kişiler bu konuda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Etin doymuş yağ ve kolesterolden zengin olması sebebiyle, bu kişilerin etin daha az yağlı veya yağsız kısımlarını (yağsız dana bonfile, kontrafile veya biftek gibi) tercih etmeleri gerekiyor.

Sakatat ve organ etlerinden uzak durulması gerektiğini belirten Dyt. Çağatay Demir “Taze kesilmiş etler ile yapılan yemeklerde bulunan etler daha sert ve daha zor pişeceği gibi, sindirimi de bir o kadar zor olacaktır. Bu sebepten dolayı etlerin birkaç gün buzdolabında dinlendirilip tüketilmesinde yarar vardır. Pişirirken ise yoğunlukla görülen kızartma ve kavurma yöntemleri yerine ızgara, fırında veya haşlama yöntemleri tercih edilmelidir. Ayrıca tencerede pişirirken içine katılacak sebzeler ile yemeğin hem lif oranı hem de vitamin-mineral içeriği artacaktır. Böylece daha az miktarda et tüketilerek doygunluk sağlanacak ve sindirim kolaylaşacaktır” diyor.

kirmizi-et-gidahatti

Et tüketiminde bu önerilere dikkat!

Dyt. Demir, bir öğünde tüketeceğiniz et miktarında 100 gramı geçmemeye gayret etmenizi öneriyor. Etleri tüketirken yanında salata veya zeytinyağlı sebze yemeği bulundurmanın yararlı olacağını söyleyen Dyt. Demir, tam buğday veya çavdar ekmeğini tercih etmeniz gerektiğine dikkat çekiyor: “Çorba, bulgur pilavı veya makarna gibi sindirimi daha kolay olan karbonhidrat grubu üyelerini tercih edebilirsiniz. Özetleyecek olursak, tabağınızın ¼’ün’de et grubu, ¼’ün’de karbonhidrat grubu ve kalan yarısında da sebze/salata grubu bulunmalıdır.”

Yemek sonrası sütlü tatlıları tercih edin

Hazmı zor olan etin üzerine yoğun tatlılar mide ve bağırsak problemlerine yol açabiliyor. Bunların yerine hazmı daha kolay olan sütlü veya meyveli tatlıları tercih etmek gerekiyor.

Hazmı kolaylaştıran içecekler tüketin

Yemeklerin yanında hazmı daha kolay olan ayran, cacık veya su tercih etmek gerektiğini Demir, fazla miktarda tüketilen kahve ve çay gibi içeceklerin hem daha çok mide problemlerine hem de gece uyku düzensizliğine sebep olacağını söylüyor. Demir,  hazmı kolaylaştıracak bitki çayları (ıhlamur, yasemin, rezene gibi) tercih edilmesi gerektiğini belirterek, sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu kaydediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.