Gıda Hattı

İşsizler dikkat: En çok istihdamı o sektör sağlayacak!

18 Mart 2019, 14:23
Paylaş
İşsizler dikkat: En çok istihdamı o sektör sağlayacak!

ManpowerGroup araştırmasına göre, 2019'un ikinci çeyreğinin en güçlü istihdam beklentisi Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektöründe…

ManpowerGroup 2019 ikinci çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması sonuçlarını açıkladı.

Türk işverenler işe alımda daha temkinli!

Türkiye'den işverenleri temsil eden 1.001 kişilik bir örneklem ile görüşme yapılarak gerçekleştirilen araştırmada, Türk işverenlerin Nisan-Haziran dönemine yönelik işe alım beklentilerinde temkinli davrandığı ortaya çıktı.

Buna göre, 2019’un ikinci üç ayında Türkiye'de işverenlerin %17'si istihdam artışı beklerken, %12'si azalma öngörüyor ve %68'i değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Böylece Net İstihdam Görünümü ise +%5'i gösteriyor. Önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2 puan düşen işe alım beklentileri, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 18 puan geriliyor.

İşe alım beklentileri zayıf!

ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, Türkiye'nin 2019 birinci çeyrek istihdam görünümü hakkında şunları söyledi:

“Bu çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine ve bir önceki çeyreğe kıyasla daha zayıf işe alım beklentileri gözlemliyoruz. Bu dönemde Türkiye ekonomisindeki belirsizlik ve yaklaşmakta olan seçimler, işverenlerin istihdam beklentisine etki edebilir. Genel olarak temkinli ama aynı zamanda olumlu gelişmeler gözlemliyoruz.

Türkiye'nin en büyük sanayi üreticilerine ev sahipliği yapan Marmara Bölgesi'ndeki işverenler, olumlu bir işe alım ortamı ve +%9'luk bir istihdam görünümünü bildirmektedir. 2019 yılının ilk çeyreğine kıyasla, özellikle Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektöründe %26'lık önemli bir marj artışı beklentisi görüyoruz. Ayrıca, 2019 yılının ikinci çeyreğinde, beş bölgenin dördündeki ve 11 sektörün sekizindeki işverenler olumlu işe alım beklentileri bildiriyor.”

En yüksek istihdam beklentisi o sektörde!

11 sektörün sekizinde işverenler, bir sonraki çeyrekte istihdam seviyelerinde artış bekliyor. İşverenlerin en güçlü işe alım beklentileri bildirdiği sektör mevsimsel verilerden arındırılmış (MVA) olarak +%16 İstihdam Görünümüyle Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektörü oldu. Üretim sektöründeki işverenler +%8'lik görünümle belli bir düzeyde istihdam artışı beklerken; Kamu ve Sosyal Hizmetler sektörü ve Elektrik, Gaz ve Su sektörünün görünümleri sırasıyla +%7 ve +%6'yı gösteriyor.

Diğer üç sektördeki işverenler işe alımları konusunda temkinli hareket etmeyi planlıyor. İkinci çeyreğin en ihtiyatlı istihdam beklentisi, -%15'lik bir görünümle İnşaat sektörü işverenlerinden geliyor. Toptan ve Perakende Ticaret sektöründeki işverenler de -%9'luk görünüm ile temkinli işe alım planları öngörüyor.

2019'un ilk çeyreğine kıyasla işe alım beklentileri 11 sektörün altısında artış gösteriyor. En ciddi artış yüzde 26 puanla Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektöründe görülüyor. Ulaştırma, Depolama ve İletişim sektörü işverenleri yüzde 5 puanlık bir artış bildirirken, Elektrik, Gaz ve Su sektörü görünümü de yüzde 3 puan daha güçleniyor. Ancak, diğer beş sektörde görünüm zayıflıyor: İnşaat sektöründeki işverenler yüzde 7 puanlık; Toptan ve Perakende Ticaret sektöründeki işverenler ise yüzde 5 puanlık gerileme öngörüyor.

İnşaat sektörü istihdamında düşüş beklentisi

Tüm sektörlerdeki işverenler, önceki yılın aynı dönemine kıyasla daha temkinli işe alım beklentileri bildiriyor. İnşaat sektörü yüzde 42’lik bir düşüş tahmin ediyor. Toptan ve Perakende Ticaret sektörü işe alım planlarında yüzde 24, Eczacılık sektörü yüzde 22, Madencilik sektörü yüzde 21, Elektrik, Gaz ve Su sektörü yüzde 19, Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektörü de yüzde 16’lik bir düşüş beklentisinde.

insaat-calisan-gidahatti

En güçlü istihdam görünümü Marmara'da

Beş bölgeden dördünde işverenler, önümüzdeki çeyrek boyunca personel sayısının artmasını bekliyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış olarak +%9 İstihdam Görünümü bildiren Marmara Bölgesi ilk sırayı alırken, İç Anadolu'daki işverenler yavaş tempolu bir işe alım faaliyeti bekliyor, Ege ve Akdeniz yüzde 1'lik bir görünüm ortaya koyuyor. Karadeniz bölgesindeki işverenler ise -%16'lık görünümle temkinli işe alım planları bildiriyor.

Karadeniz işverenleri geçtiğimiz çeyreğe kıyasla yüzde 15’lik bir düşüş bildirirken, Ege bölgesindeki görünümünün de yüzde 4 gerilediği görülüyor. İç Anadolu ve Marmara'da işe alım planları nispeten istikrarını korurken, Akdeniz'de aynı kalıyor.

Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında işe alım beklentileri beş bölgede de düşüş gösteriyor. Karadeniz'de yüzde 32 puanlık bir düşüş gözlenirken, Ege yüzde 20, Marmara yüzde 12, İç Anadolu yüzde 11, Akdeniz bölgesi yüzde 7’lik bir düşüş öngörüyor.

En güçlü işe alım beklentisi büyük ölçekli işverenlerde

Dört işletme ölçeği kategorisinin ikisinde işverenler, 2019'un ikinci çeyreğinde istihdam seviyelerinde artış bekliyor. Büyük ölçekli işverenler mevsimsel verilerden arındırılmış olarak +%15'lik İstihdam Görünümüyle istikrarlı işe alım beklentileri bildirirken, Orta ölçekli işletmelerin görünümü +%5'te kalıyor. Ancak sırasıyla -%11 ve -%3'lük görünüm bildiren Küçük ve Mikro ölçekli işverenler işe alımlarında temkinli hareket etmeyi planlıyor.

Önceki çeyrekle karşılaştırıldığında, Küçük ölçekli işverenlerin işe alım beklentileri yüzde 7, Mikro ve Orta ölçekli firmaların beklentileriyse sırasıyla yüzde 3 puan ve yüzde 2 puan geriliyor. Büyük ölçekli işletmelerin işverenleri ise yüzde 8 iyileşme bildiriyor.

Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında işletme ölçeği kategorilerinin dördünde de işe alım beklentilerinin daha tedbirli olduğu görülüyor. Küçük ölçekli işverenler yüzde 27’lik bir düşüş bildirirken, Mikro ölçekli işverenler yüzde 17'lik bir düşüş bildiriyor. Orta ve Büyük ölçekli işverenler içinse görünümler sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 10 daha zayıf kalıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.